Ničivé zemětřesení na Tchaj-wanu

Ničivé zemětřesení na Tchaj-wanu Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

Zemětřesení na Tchaj-wanu. (3.4.2024)
Zemětřesení na Tchaj-wanu. (3.4.2024)
Zemětřesení na Tchaj-wanu. (3.4.2024)
Zemětřesení na Tchaj-wanu. (3.4.2024)
Zemětřesení na Tchaj-wanu. (3.4.2024)
14
Fotogalerie

Tchaj-wan zasáhlo ničivé zemětřesení. Úřady hlásí nejméně sedm mrtvých a stovky zraněných

U východního pobřeží Tchaj-wanu dnes udeřilo silné zemětřesení, které si vyžádalo nejméně sedm mrtvých a více než 700 zraněných. Dalších 77 osob zůstává uvězněno pod troskami, informovala agentura Reuters. Otřesy zasáhly celý ostrov a poničily řadu budov. Tchajwanské úřady hovoří o nejsilnějším zemětřesení za 25 let. Česká diplomacie nemá informace o žádných Češích zasažených zemětřesením na Tchaj-wanu, sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

Japonské úřady po několika hodinách zrušily varování před vlnou cunami, na jejíž příchod se chystalo pobřeží malých ostrovů na jihu země. Varování před ničivou vlnou vydaly i Filipíny.

Otřesy měly podle americké geologické služby USGS sílu 7,4 stupně, zatímco japonští seismologové udávají hodnotu 7,7 stupně a tchajwanští 7,2 stupně. Epicentrum se nacházelo 18 kilometrů jihovýchodně od přístavu Chua-lien na východě Tchaj-wanu. Ohnisko zemětřesení, které udeřilo krátce před osmou ráno místního času (před 02:00 SELČ), leželo v hloubce 35 kilometrů, uvedla agentura AP.

Televize přinesly záběry některých budov ve městě Chua-lien, které se částečně rozpadly či zhroutily. Podle místních médií v nich zůstali uvězněni lidé. V metropoli ostrova Tchaj-peji odpadávaly části některých starších domů i novějších kancelářských budov, píše AP. Lidé v hlavním městě pociťovali i slabší následné otřesy.

České ministerstvo zahraničí nemá zprávy o zasažených Češích. V cestovatelském systému Drozd je na Tchaj-wanu registrovaných 88 českých občanů. Ani v Japonsku podle Wernerové nejsou žádní zasažení Češi.

Na celém Tchaj-wanu, který má 23 milionů obyvatel, byla přerušena vlaková doprava a některé regiony přišly o dodávky elektřiny. Místní jaderné elektrárny jsou podle úřadů mimo ohrožení.

Nejbližší japonské ostrovy v jižní prefektuře Okinawa již 15 minut po otřesech hlásily příchod vlny cunami vysoké přibližně 30 centimetrů. Úřady původně vydaly varování před vlnou vysokou až tři metry, později však výstrahu zrušily. Do odvolání byl přerušen provoz na letišti v okinawském správním středisku Naha. Japonsko žádné oběti ani zásadnější škody nehlásí. Premiér Fumio Kišida vyjádřil na sociální síti X Tchaj-wanu účast a uvedl, že jeho země je připravena poskytnout ostrovu veškerou pomoc.

Zemětřesení jsou na Tchaj-wanu poměrně častá. Otřesy o síle 7,6 stupně si v roce 1999 vyžádaly více než 2400 obětí. V únoru 2018 zemřelo při zemětřesení na východním pobřeží Tchaj-wanu 15 lidí a nejméně 280 osob bylo zraněno, včetně dvou občanů České republiky.

Japonsko zasáhlo poslední velké zemětřesení začátkem letošního roku. Živel o síle 7,6 stupně zabil přes 200 lidí a způsobil metrovou vlnu cunami a sesuvy půdy.