Video placeholde
Následky ničivého zemětřesení v Turecku. (9.2.2023)
Následky ničivého zemětřesení v Turecku. (9.2.2023)
Následky ničivého zemětřesení v Turecku. (9.2.2023)
Následky ničivého zemětřesení v Turecku. (9.2.2023)
Následky ničivého zemětřesení v Turecku. (9.2.2023)
26
Fotogalerie

Zemětřesení v Turecku a v Sýrii má již přes 15 tisíc obětí. Je mezi nimi i pohřešovaná Češka

Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si podle poslední bilance vyžádalo přes 15.000 obětí, napsala agentura AFP. V samotném Turecku při něm zemřelo 12.391 lidí, uvedl v noci na dnešek turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Zraněných jsou desetitisíce, tisíce domů se zřítily a mnoha dalším to hrozí.

Agentura DPA podotýká, že počet potvrzených obětí se v Turecku během několika hodin zvýšil asi o 3000. Zraněných je v této zemi více než 62.000, asi 8000 lidí se doposud podařilo zachránit z trosek. Zemětřesení postihlo více než 13 milionů lidí. Na syrské straně je podle posledních dostupných údajů 2700 mrtvých a přes 4600 zraněných.

V zasažených oblastech pracují kromě tureckých záchranářů týmy z desítek zemí světa, včetně hasičů z Česka. Pod troskami pátrají po zavalených lidem, nicméně s přibývajícím časem od zemětřesení se naděje na záchranu živých zmenšuje. V Sýrii pomoc komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Katastrofa zasáhla jak oblasti ovládané vládou v Damašku, tak regiony pod kontrolou povstaleckých skupin. Na severozápadě Sýrii byly už před touto katastrofou miliony lidé závislých na humanitární pomoci.

"Region, který už roky sužují krize, čelí další krizi s nepředstavitelnými ztrátami a škodami," citovala agentura DPA Corinne Fleischerovou, regionální ředitelku Světového potravinového programu (WFP) pro Blízký východ, severní Afriku a východní Evropu.

Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i pohřešovaná česká občanka, jež v zemi dlouhodobě žila. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Další podrobnosti úřad nebude poskytovat.

"Naše velvyslanectví v Ankaře je v kontaktu s rodinou a tureckými úřady. Další podrobnosti s ohledem na pozůstalé nebudeme poskytovat," sdělil mluvčí. O tom, že se jedna Češka v Turecku s trvalým pobytem v zemi pohřešuje, hovořil ve středu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Čeští občané byli v uplynulých letech oběťmi zemětřesení a podobných katastrof jen vzácně. Například při nejtragičtějším přírodním neštěstí posledních dekád, zemětřesení a následné cunami, které v prosinci 2004 postihly země obklopující západní cíp Indického oceánu, zahynulo většinou v Thajsku devět Čechů. Celkem tehdy zemřelo na 230.000 lidí. V dubnu 2009 pak byli mezi třemi stovkami obětí silného zemětřesení ve střední Itálii dva čeští občané.