nahoru

Zemětřesení v Turecku a v Sýrii má již přes 15 tisíc obětí. Je mezi nimi i pohřešovaná Češka

ČTK, red 9. února 2023 • 10:20
Video se připravuje ...
Syrská civilní obrana (Bílé přilby) i několik desítek hodin po ničivém zemětřesení nachází přeživší.
• video: 
Facebook.com/Syrská civilní obrana(Bílé přilby)

Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si podle poslední bilance vyžádalo přes 15.000 obětí, napsala agentura AFP. V samotném Turecku při něm zemřelo 12.391 lidí, uvedl v noci na dnešek turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Zraněných jsou desetitisíce, tisíce domů se zřítily a mnoha dalším to hrozí.

Agentura DPA podotýká, že počet potvrzených obětí se v Turecku během několika hodin zvýšil asi o 3000. Zraněných je v této zemi více než 62.000, asi 8000 lidí se doposud podařilo zachránit z trosek. Zemětřesení postihlo více než 13 milionů lidí. Na syrské straně je podle posledních dostupných údajů 2700 mrtvých a přes 4600 zraněných.

V zasažených oblastech pracují kromě tureckých záchranářů týmy z desítek zemí světa, včetně hasičů z Česka. Pod troskami pátrají po zavalených lidem, nicméně s přibývajícím časem od zemětřesení se naděje na záchranu živých zmenšuje. V Sýrii pomoc komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Katastrofa zasáhla jak oblasti ovládané vládou v Damašku, tak regiony pod kontrolou povstaleckých skupin. Na severozápadě Sýrii byly už před touto katastrofou miliony lidé závislých na humanitární pomoci.

"Region, který už roky sužují krize, čelí další krizi s nepředstavitelnými ztrátami a škodami," citovala agentura DPA Corinne Fleischerovou, regionální ředitelku Světového potravinového programu (WFP) pro Blízký východ, severní Afriku a východní Evropu.

Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i pohřešovaná česká občanka, jež v zemi dlouhodobě žila. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Další podrobnosti úřad nebude poskytovat.

"Naše velvyslanectví v Ankaře je v kontaktu s rodinou a tureckými úřady. Další podrobnosti s ohledem na pozůstalé nebudeme poskytovat," sdělil mluvčí. O tom, že se jedna Češka v Turecku s trvalým pobytem v zemi pohřešuje, hovořil ve středu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Čeští občané byli v uplynulých letech oběťmi zemětřesení a podobných katastrof jen vzácně. Například při nejtragičtějším přírodním neštěstí posledních dekád, zemětřesení a následné cunami, které v prosinci 2004 postihly země obklopující západní cíp Indického oceánu, zahynulo většinou v Thajsku devět Čechů. Celkem tehdy zemřelo na 230.000 lidí. V dubnu 2009 pak byli mezi třemi stovkami obětí silného zemětřesení ve střední Itálii dva čeští občané.

ČTK, red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.