Video placeholde
Supersummit v Praze: Petr Fiala vítá britskou premiérku Liz Trussovou.
Český premiér Petr Fiala vítá britskou premiérku Liz Trussovou při příchodu na zasedání Evropského politického společenství.
Supersummit v Praze: Petr Fiala vítá britskou premiérku Liz Trussovou.
Premiér Petr Fiala a britská premiérka Liz Trussová v Kramářově vile.
8
Fotogalerie

Liz Trussová rezignovala. Ve funkci britské premiérky byla šest týdnů

Liz Trussová rezignovala na funkci britské premiérky. Novinářům to oznámila po dnešním jednání s nejvyššími představiteli Konzervativní strany. V úřadu byla něco málo přes šest týdnů. V čele vlády zůstane, dokud konzervativci nezvolí svého nového vůdce či vůdkyni.

"Vzhledem ke vzniklé situaci nemohu naplnit mandát, který mi svěřila Konzervativní strana," řekla Trussová novinářům shromážděným před sídlem ministerských předsedkyň či předsedů v Downing Street. Dodala, že vnitrostranická volba nového vůdce strany a tedy zároveň premiéra bude dokončena příští týden.

Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Trussová nakonec nucena postupně ustoupit. Navzdory tomu, že se za své chyby omluvila a vyměnila v čele resortu financí Kwasiho Kwartenga za Jeremyho Hunta, nepodařilo se jí uklidnit nevoli ve vlastní straně.

Trussová rezignovala bezprostředně po jednání s nejvyššími představiteli Konzervativní strany, konkrétně s vicepremiérkou Thérèse Coffeyovou, předsedou strany Jakem Berrym a předsedou vlivného Výboru 1922 Grahamem Bradym.

Mezi jmény, které by mohly Trussovou ve funkci nahradit, jsou například Rishi Sunak a Penny Mourdantová - oponenti Trussové ve vnitrostranické volbě premiéra letos v létě. Ministr financí Hunt se podle informací britského deníku Daily Mirror o funkci ucházet nebude.