Andrej Babiš s partnerkou podnikatele Zakárii Nemraha na svatbě Jany Mračkové Vildumetzové.

Andrej Babiš s partnerkou podnikatele Zakárii Nemraha na svatbě Jany Mračkové Vildumetzové. Zdroj: reprofoto svatební video Jany Mračkové Vildumetzové

Podnikatel Zakária Nemrah na svatbě Jany Mračkové Vildumetzové.
Podnikatel Zakária Nemrah na svatbě Jany Mračkové Vildumetzové.
Jana Mračková Vildumetzová, místopředsedkyně Sněmovny
Mimořádné jednání Sněmovny: Diskuze nejvyšších členů ANO Andreje Babiše, Aleny Schillerové a Jany Mračkové Vidlumetzové (4.5.2022)
Stínová ministryně Jana Mračková Vildumetzová v Otázkách Václava Moravce (3. 4. 2022)
13
Fotogalerie

Poslankyně za ANO Vildumetzová rezignuje na pozici místopředsedkyně Sněmovny

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) k 30. září rezignuje na pozici místopředsedkyně Sněmovny. Oznámila to dnes na tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO. Byla terčem kritiky kvůli tomu, že podnikatel Zakaría Nemrah, obviněný v kauze Dozimetr, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte, o čemž informovaly ve středu servery Neovlivní a Seznam Zprávy.

"Od prvního dne opakuji, že to byl kamarád mého muže. Neřešila jsem s ním žádné pracovní věci. Vždy byl všude na pozvání mého manžela a v době, kdy byl na naší svatbě a na našem křtu, jsem absolutně netušila a ani nemohla tušit, že ho jednou bude stíhat policie. S kauzou Dozimetr nemám absolutně nic společného," prohlásila v emotivním vyjádření.

Mračková Vildumetzová je bývalá hejtmanka Karlovarského kraje. Je členkou předsednictva ANO. Ve stínové vládě hnutí jí připadá křeslo ministryně vnitra. Mračkovou Vildumetzovou k rezignaci dnes vyzývali zástupci některých koaličních klubů.

Dnes uvedla, že na rozdíl "od organizovaného zločinu STAN a dalších politiků vládních stran má svědomí naprosto čisté." "Vždycky jsem bojovala proti korupci, proti podvodům. Všichni lidé, kteří je páchají, tak za to mají být patřičně potrestáni," řekla. Rozhodnutí rezignovat podle ní není spravedlivé, ale zaslouží si ho její rodina.

Kvůli kontaktu s jedním z obviněných v kauze Dozimetr, podnikatelem Michalem Redlem, skončil ve funkci ministr školství Petr Gazdík (STAN). Na svou pozici rezignoval i šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek. Výzvám k rezignaci čelil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).