Uljana Donátová

Uljana Donátová Zdroj: red

Uljana Donátová: KVIFF je 10 dní v adrenalinovém opojení. Strašně mě naplňuje

Celý pracovní život Uljany Donátové se točí kolem filmu. Její jméno je spojené s takovými filmy jako Vratné láhve, Líbáš jako bůh, Anděl Páně 2, Účastníci zájezdu nebo s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. Během rozhovoru s Honzou Dědkem v Press klubu Frekvence 1 prozradila i pár zajímavých historek, které v lázeňském městě zažila s hvězdnými hosty.

Uljana Donátová patří mezi průkopníky filmového PR u nás. Postupně média a novináře učila, že PR filmu je vlastně servis pro ně, jenž jim velmi usnadňuje práci. Vždy se řídila pravidlem, že netlačí na novináře a nepřesvědčuje je, aby psali jenom kladné recenze a oslavné materiály. „Ochota herců mluvit s novináři a propagovat film se odvíjí od jejich vztahu ke snímku. Někteří herci ze zásady neposkytují rozhovory do médií,“ řekla o své práci. Herecká složka je sice velmi důležitou součástí každého filmu, není však jedinou. Vedle hereckého obsazení se dají najít i další zajímavé prvky, přes které je možné film představit potenciálnímu publiku. „U filmu Anděl Páně 2 jsou velmi zajímavé kostýmy, masky, exteriéry a architektonická složka. Čtenářům to přináší pohled do zákulisí, jak film vzniká a není to úplně nezajímavé,“ uvedla jako příklad.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Tiskovou mluvčí a PR manažerku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dělá Uljana Donátová přes 20 let. „To musíš mít spoustu historek. Karlovarský festival je něco mimořádného. Ty navíc hvězdy představuješ na červeném koberci, takže jsi se setkala s většinou hollywoodských hvězd, co tam přijeli,“ zajímal se Honza Dědek. Naštěstí Uljanu Donátovou nemusel dlouho přesvědčovat, aby se o nějaké pěkné historky s hvězdnými hosty podělila s posluchači Frekvence 1. Nejvíce jí v paměti utkvěla herečka Judi Dench. Tato britská noblesní dáma se chovala během své návštěvy velmi lidsky. Historku má i se španělským hercem Antoniem Banderasem. Jako jižanský typ byl velmi otevřený, takže k ní přišel na červeném koberci a políbil ji na tvář. Později zjistila, že samozřejmě nebyla jediná. Pobyt v Karlových Varech se snaží hvězdám maximálně zpříjemnit, aby nebyl svázaný jenom s pracovními povinnostmi ať už s propagací filmu nebo převzetím ceny. Opakovanými návštěvníky byli například herci Casey Affleck a John Malkovich nebo režisér Cary Joji Fukunaga. Řadu hvězd festival objevil, jako Keiru Knightley nebo Scarlett Johansson, ty přijely ještě jako celkem neznámé herečky.

Domluvit a zorganizovat účast hvězdy na akci je vždy dlouhodobá a náročná práce. „Postupem času se karlovarskému festivalu podařilo vybudovat renomé. V současné době jsou jednání o něco jednodušší. Některé hvězdy mají svoje týmy, které zastupují i jiné hvězdy. Těm mohou předávat vlastní doporučení a zkušenosti,“ vysvětlila. Přesto vhledem k jejích extrémní vytíženosti může trvat i řadu let, než najdou u nich v kalendáři volný termín v době konání festivalu. „Pro mě je vysněnou top hvězdou Jack Nicholson. Je to však pán určitého věku, který bohužel už na festivaly nejezdí,“ prozradila Uljana Donátová.

Karlovarský festival je 10 dní práce v naprostém adrenalinovém opojení. Obrací se na mě stovky novinářů. Jede se na doraz. Mám ale tým, který mi pomáhá. Je to strašně zajímavá, naplňující práce,“ svěřila se v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Od tiskových zpráv ke knihám a muzikálu

Psaní tiskových zpráv Uljanu Donáthovou nakonec dovedlo až k psaní knih. Texty, které připravuje v rámci práce PR manažerky, jsou o faktech. Postrádá u nich možnost tvořit vlastní obsah. „Člověk by měl reflektovat to, čemu rozumí. Rozumím ženskému světu, přátelství, touhám nadějím i trápení. To se snažím literárně zpracovat,“ vysvětlila důvod, proč se věnuje ženské literatuře. Podle knihy Matka v trapu možná vznikne i film. V hlavě má už i vysněné herecké obsazení, ale zatím si ho ponechala pro sebe. Prozradila však, že na podzim bude mít premiéru muzikál, jenž je rovněž o ženách a ke kterému napsala scénář.  Biograf lásky je složený z největších hitů Hany Zagorové „U písniček Hany Zagorové jsou velkou výhodou nádherné texty, které jsou vesměs samy o sobě přeběhy. Což práci strašně zjednodušuje,“ uzavřela vyprávění.