nahoru

Pandemii musíme čelit rozumem, znělo na Letné. Ústrky a osočování kazí debatu a oddalují řešení

red 19. listopadu 2021 • 16:00
Pandemii musíme čelit rozumem, znělo na Letné. Ústrky a osočování kazí debatu a oddalují řešení
foto: Zbyněk Pecák

Ve středu sedmnáctého listopadu se na pražské Letné konalo shromáždění proti bezdůvodným covidovým opatřením a za návrat rozumu, vědy a práva. V místech, kde stával Stalinův pomník, se odhadem sešly stovky až tisíc lidí, aby projevili svůj nesouhlas s vyhrocováním debaty o plošném očkování, zejména očkování dětí, a aby se vymezili proti iracionálním požadavkům, které řešení koronavirové pandemie provázejí. Na organizaci akce se podílely odborné skupiny Pro Libertate - institut práva a občanských svobod a Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

Cílem shromáždění nebylo demonstrovat proti očkování, ale proti jeho plošné aplikaci, například bez ohledu na přirozeně nabyté protilátky. Taková diskuse je podle většiny vystupujících řečníků nesmyslná. 

Debata o tom, jak řešit koronavirovou krizi již dávno opustila mantinely solidní diskuse a ve veřejném prostoru převládá hlas stojící za očkováním celé populace bez ohledu na to, zda jde o lidi vnímavé či rizikové. 

Ti, kteří se vůči plošné vakcinaci vymezují, byť relevantními a faktickými argumenty, nejsou bráni jako rovnocenní partneři k diskusi, ale jako blázni, konspirátoři a asociálové. Alespoň takto by se daly shrnout pocity, které organizátory středeční demonstrace spojují.

Svůj postoj se před davy lidí rozhodla manifestovat řada veřejně známých osobností, často z akademické sféry. Na pódiu se objevil například kardiolog Jan Pirk, imunolog Karel Drbal, hematolog Miloš Bohoněk, lékař a etik Vladimír Čížek, imunoložka Zuzana Krátká, biochemik Zdeněk Hostomský nebo pneumolog Jan Brodníček. Celou akci moderoval právník a předseda Pro Libertate Tomáš Nielsen.

Protože pandemie koronaviru nemá jen medicínské důsledky, kromě lékařů se ke společenským dopadům covidu vyslovili také další osobnosti veřejného života. Namátkou například rektor metropolitní univerzity Michal Klíma, psycholog Daniel Štach, disident a lidskoprávní aktivista John Bok, matematička Lucia Houfková nebo režisér Petr Zuska.

V závěru zazpíval sbormistr souboru Musica Florea Marek Špryncl spolu s účastníky protestu píseň Jednou budem dál. Shromáždění proběhlo kultivovaně a v poklidu. Tak, jak by podle řečníků měla probíhat i debata o řešení covidové pandemie.

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.