Bronzový deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf

Bronzový deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf Zdroj: ČTK / Deml Ondřej

Josef Dostál (vlevo) s Radkem Šloufem na deblkajaku si zajistili finále
Josef Dostál (vlevo) s Radkem Šloufem na deblkajaku si zajistili finále
Josef Dostál (vlevo) s Radkem Šloufem na deblkajaku si zajistili finále
Josef Dostál (vlevo) s Radkem Šloufem na deblkajaku si zajistili finále
10
Fotogalerie

Po zpackaném singlu přišla medailová oprava v deblu. Kajakář dostál má olympijský bronz

Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.

Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. "Čtvrtá medaile, to je pěkný, ne? Chtěl jsem odsud odjíždět a mít jich pět, bohužel to nevyšlo v singlu, ale k tomu už se nebudeme vracet. O to víc mě těší, že to dopadlo s Radkem. Že jsme si sedli v lodi, dneska to bylo asi nejlíp, co se nám kdy jelo," radoval se Dostál.

O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při olympijské premiéře. Radoval se, jak jim medailová jízda sedla. "Říkal jsem, že ta medaile skončí dřív nebo později v šuplíku, ale celé ty tři minuty deset jsem vnímal, co se děje, jak nám to jede, ta synchronizace musela být perfektní. Hrozně jsem si ten závod užil, snažil jsem se nekoukat doleva na to startovní pole, i když jednou dvakrát jsem tam hodil oko, jak se závod vyvíjí. Ale průběh závodu ve mně zůstane navždy," pochvaloval si.

Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.