nahoru

Seznam notorických gamblerů i pobíračů dávek. Přes 206 tisíc lidí nesmí do heren nebo sázet na sport

Jiří Štefek 17. června 2021 • 17:00
Hrací automat
Hrací automat
• foto: 
profimedia.cz

Hazardní průmysl v České republice je stále zlatým dolem, kterým neotřásla ani epidemie koronaviru a opakované lockdowny. Z nedávno publikovaných dat Generálního finančního ředitelství vyplývá, že Češi loni prosázeli 393,1 miliard korun, což bylo meziročně o jedno procento více než v roce 2019. Na ministerstvu financí však vedou od konce loňského roku ještě jednu statistiku či seznam, a tím je neveřejný Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách. Podle aktuálních dat je na tomto seznamu zhruba 206 tisíc osob.

„Provozovatelé hazardních her jsou nově povinni ověřovat, zda je daná osoba zapsána v rejstříku vyloučených osob. Pokud ano, nesmí ji provozovatel vpustit dovnitř ani umožnit zřídit uživatelské konto. To platí nejen pro kasina a herny, ale i pro internetové hry,“ uvedl pro web Reflex.cz Šimon Blecha z tiskového oddělení ministerstva financí.

V praxi to tedy funguje tak, že každý, kdo chce hrát automaty v herně, ruletu v kasinu nebo si chce vsadit na sportovní zápasy, musí být z pohledu svého osobního finančního profilu „v pořádku“. Nesmí například pobírat dávky v hmotné nouzi, být v insolvenci nebo nesmí mít uloženo ochranné léčení od hazardu. Tato bezúhonnost se prověřuje tak, že zaměstnanci dotyčného zařízení na základě kontroly osobních údajů či hráčské kartičky zkontrolují, zda hráč je v tomto seznamu evidován či nikoliv. Je-li tomu tak, hraní či uzavření sázky mu je odepřeno. Totéž platí například i v případech, kdy si chce někdo zřídit hráčský účet pro sázení číselných loterií. Nicméně ti, kteří jsou zvyklí chodit sázet Sportku do trafiky, tak mohou činit i nadále a žádný doklad nepotřebují.  

Z podrobnějších dat ministerstva financí vyplývá, že z 206 tisíc lidí zapsaných v Rejstříku o to dobrovolně požádalo jen 900 z nich, ostatní se na seznamu ocitli z úřední moci. A cesta z tohoto seznamu není pro dotyčného člověka úplně bezbolestná či rychlá. „Je-li fyzická osoba zapsána do Rejstříku vyloučených osob, nelze tento zápis vymazat na základě její vlastní žádosti. Odstranění se provádí stejně jako zápis automaticky z moci úřední neprodleně poté, kdy Ministerstvo financí obdrží z příslušného rejstříku informaci o důvodech výmazu (například ukončení pobírání dávek v hmotné nouzi nebo ukončení insolvence). Je-li osoba zapsána na vlastní žádost, může požádat o vymazání nejdříve jeden rok ode dne provedení zápisu,“ doplnil Šimon Blecha.

Pro úplnost dodejme, že největší podíl peněz, které v Česku projdou hazardem, míří do technických her, především hracích automatů. Loni se v nich protočilo 277 miliard korun. Kurzové sázky si ulouply přes 84 miliard korun a třeba loterie, do níž se započítává Sportka či stírací losy, pak bezmála 17,5 miliardy korun. Většina vsazených peněz se sice vrátí hráčům v podobě výher, přesto hazardní firmy mají z hráčské vášně Čechů veliký profit. Z dat Generálního finančního ředitelství vyplývá, že si tyto firmy na hrubých příjmech loni přišly na 32,7 miliard korun. Jinými slovy: každá dvanáctá vsazená koruna zůstala u nich.

 Klíčová slova: sázky, hazard, závislost, automaty


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.