Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Zdroj: Facebook - A. Vojtěch

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger se ujal funkce 7. 4. 2021
Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger nastoupil do úřadu (7. 4. 2021)
Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (vlevo) předává funkci novému šéfovi resortu Petru Arenbergerovi (7. 4. 2021)
12
Fotogalerie

Arenberger končí. Nahradit ho má bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že dnes rezignuje ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Nahradit ho má jeden z jeho předchůdců Adam Vojtěch. Premiér to oznámil v Bruselu, kde se účastní summitu EU. Arenberger ohlásil na 11:00 tiskovou konferenci. Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se ministr k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu.

Video placeholde
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger ke svým daňovým přiznáním a spekulacím o jeho konci ve funkci • abl

"Celá rodina je pod tlakem, to je hlavní důvod," uvedl Babiš. Arenberger podle něho podcenil, že na úrovni ministra "musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější". S Arenbergerem se podle svých slov premiér na postupu dohodl dnes ráno. "Včera jsem s ním mluvil a dnes ráno mi potvrdil svoji rezignaci," uvedl Babiš s tím, že výměnu zatím nekonzultoval s prezidentem Milošem Zemanem. "Předpokládám, že nebude mít žádné výhrady," uvedl. V polovině května Zeman řekl, že by proti Arenbergerovu odchodu z funkce neměl námitky.

S Vojtěchem, který post ministra zdravotnictví opustil loni v září s vysvětlením, že ho řízení resortu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo, hovořil Babiš o možném návratu do vlády minulý týden. Dnes ho zatím o dalším vývoji neinformoval. "No já bych mu přece jen zatelefonoval," uvedl premiér na dotaz, zda za Arenbergera má náhradu a kdo to je. O pár vteřin později doplnil, že to může říct a že doufá, že Vojtěch bude ministerstvo řídit do demise vlády, tedy konce kabinetu očekávaného v souvislosti s říjnovými volbami.

Arenbergerovi Babiš za účast ve vládě poděkoval. Poznamenal, že si váží toho, že se funkce ujal krátce před volbami.

Video placeholde
Kecy a politika: Arenberger, Zeman, Hnilička – tři muži na odchodu • reflex.cz