nahoru

Arenberger končí. Nahradit ho má bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

red, ČTK 25. května 2021 • 10:10
Arenberger končí. Nahradit ho má bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
foto: Facebook - A. Vojtěch

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že dnes rezignuje ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Nahradit ho má jeden z jeho předchůdců Adam Vojtěch. Premiér to oznámil v Bruselu, kde se účastní summitu EU. Arenberger ohlásil na 11:00 tiskovou konferenci. Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se ministr k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu.

Video se připravuje ...
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger ke svým daňovým přiznáním a spekulacím o jeho konci ve funkciVIDEO abl

"Celá rodina je pod tlakem, to je hlavní důvod," uvedl Babiš. Arenberger podle něho podcenil, že na úrovni ministra "musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější". S Arenbergerem se podle svých slov premiér na postupu dohodl dnes ráno. "Včera jsem s ním mluvil a dnes ráno mi potvrdil svoji rezignaci," uvedl Babiš s tím, že výměnu zatím nekonzultoval s prezidentem Milošem Zemanem. "Předpokládám, že nebude mít žádné výhrady," uvedl. V polovině května Zeman řekl, že by proti Arenbergerovu odchodu z funkce neměl námitky.

S Vojtěchem, který post ministra zdravotnictví opustil loni v září s vysvětlením, že ho řízení resortu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo, hovořil Babiš o možném návratu do vlády minulý týden. Dnes ho zatím o dalším vývoji neinformoval. "No já bych mu přece jen zatelefonoval," uvedl premiér na dotaz, zda za Arenbergera má náhradu a kdo to je. O pár vteřin později doplnil, že to může říct a že doufá, že Vojtěch bude ministerstvo řídit do demise vlády, tedy konce kabinetu očekávaného v souvislosti s říjnovými volbami.

Arenbergerovi Babiš za účast ve vládě poděkoval. Poznamenal, že si váží toho, že se funkce ujal krátce před volbami.

Video se připravuje ...
Kecy a politika: Arenberger, Zeman, Hnilička – tři muži na odchoduVIDEO reflex.cz

 

 

red, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.