nahoru

Šlo opravdu o únik z laboratoře? Virologové z wu-chanského ústavu byli v listopadu 2019 v nemocnici

ČTK, red 24. května 2021 • 12:00
Šlo opravdu o únik z laboratoře? Virologové z wu-chanského ústavu byli v listopadu 2019 v nemocnici
foto: ČTK/AP

Tři výzkumníci wu-chanského Virologického institutu byli v listopadu 2019 v nemocniční péči. S odvoláním na dosud nezveřejněné informace tajných služeb o tom v neděli psal americký deník Wall Street Journal.

Bylo to pár měsíců předtím, než Čína oficiálně informovala o koronavirové epidemii, která propukla právě ve městě Wu-chan.

Americký deník napsal, že zpráva zpravodajských služeb poskytuje nové podrobnosti o počtu zasažených výzkumníků, o době onemocnění a o jejich návštěvách nemocnice. Tyto informace podle WSJ dodávají na váze volání po rozsáhlejším vyšetření, zda virus způsobující nemoc covid-19 neunikl z laboratoře.

Zpráva se objevila před jednáním rozhodovacího orgánu Světové zdravotnické organizace (WHO). Probrat má další fázi vyšetřování původu covidu-19. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) podle agentury Reuters ujistila, že americká vláda společně s WHO a dalšími členskými státy podporuje expertní zkoumání původu koronaviru, "bez zasahování nebo politizace". Mluvčí připustila, že administrativa prezidenta Joea Bidena si nadále klade "závažné otázky ohledně prvních dní pandemie covidu-19, včetně jejího původu v Čínské lidové republice".

Jak se 10 dní stavěla nemocnice v čínském Wu-chanuVIDEO Čínská státní televize

ČTK, red


Klíčová slova: laboratoř, Wu-chan, pandemie, covid-19



Diskuse ke článku