Viroložky v laboratoři v čínském Wu-chanu (23.5.2020)

Viroložky v laboratoři v čínském Wu-chanu (23.5.2020) Zdroj: ČTK/AP

Tedros Adhanom Ghebreyesus, ředitel WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus, ředitel WHO
Čínská lékařka Aj Fen z wuchanské nemocnice, která spolu s kolegy upozorňovala na nebezpečí šíření koronaviru ještě před vypuknutím epidemie
Aktivista, který informoval o krizi ve Wu-chanu, se objevil po 7 měsících, kdy byl nezvěstný
Čekání na experty Světové zdravotnické organizace v čínském Wu-chanu.
12
Fotogalerie

Šlo opravdu o únik z laboratoře? Virologové z wu-chanského ústavu byli v listopadu 2019 v nemocnici

Tři výzkumníci wu-chanského Virologického institutu byli v listopadu 2019 v nemocniční péči. S odvoláním na dosud nezveřejněné informace tajných služeb o tom v neděli psal americký deník Wall Street Journal.

Bylo to pár měsíců předtím, než Čína oficiálně informovala o koronavirové epidemii, která propukla právě ve městě Wu-chan.

Americký deník napsal, že zpráva zpravodajských služeb poskytuje nové podrobnosti o počtu zasažených výzkumníků, o době onemocnění a o jejich návštěvách nemocnice. Tyto informace podle WSJ dodávají na váze volání po rozsáhlejším vyšetření, zda virus způsobující nemoc covid-19 neunikl z laboratoře.

Zpráva se objevila před jednáním rozhodovacího orgánu Světové zdravotnické organizace (WHO). Probrat má další fázi vyšetřování původu covidu-19. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) podle agentury Reuters ujistila, že americká vláda společně s WHO a dalšími členskými státy podporuje expertní zkoumání původu koronaviru, "bez zasahování nebo politizace". Mluvčí připustila, že administrativa prezidenta Joea Bidena si nadále klade "závažné otázky ohledně prvních dní pandemie covidu-19, včetně jejího původu v Čínské lidové republice".

Video placeholde
Jak se 10 dní stavěla nemocnice v čínském Wu-chanu • Čínská státní televize