nahoru

V Izraeli během oslav židovského svátku zahynulo v tlačenici 44 lidí

čip, ČTK 30. dubna 2021 • 15:10
V Izraeli během oslav židovského svátku zahynulo v tlačenici 44 lidí
foto: ČTK

Jen co se Izrael jako jeden z prvních států po krůčcích úspěšně vzpamatovává z pandemie koronaviru, zasáhla zemi další tragédie. Během oslav židovského svátku lag ba-omer na hoře Meron na severu Izraele, přišlo v noci na dnešek na následky ušlapání o život 44 lidí.

Co se na místě přesně odehrálo a co způsobilo davovou psychózu, není stále jasné. Izraelská média nejprve zveřejnila informaci, že se s věřícími utrhla část tribuny, úřady to později ale dementovaly s tím, že je neštěstí důsledkem nekontrolovatelné tlačenice. 

Podle listu Ha´arec bylo zraněno na 150 lidí, z toho je šest v kritickém stavu a 18 ve stavu vážném. Na místě v těchto chvílích pracují všechny záchranné složky a stále ještě probíhají vyprošťovací práce.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu událost označil za velkou tragédii a vyzval, aby se lidé pomodlili za oběti neštěstí. Prezident Reuven Rivlin na twitteru uvedl, že sleduje zprávy o neštěstí a modlí se za uzdravení zraněných.

Při oslavách svátku Lag ba-omer věřící zapalují vatry a pořádají poutě k hrobu mystika Šimona bar Jochaje, který žil ve 2. století. Poutí se obvykle účastní tisíce lidí, kteří se na místě modlí, tančí a zpívají.

V noci na dnešek se u úpatí hory Meron nedaleko libanonských hranic sešlo až na 100.000 věřících. Podle izraelských médií to byla největší hromadná událost od začátku epidemie covidu-19 v zemi a první velké a legální náboženské shromáždění.

 

 

čip, ČTK


Klíčová slova: neštěstí, mrtví, svátek, IzraelDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.