Premiér Andreje Babiš a vicepremiér Jan Hamáček vysvětlovali poslancům okolnosti výbuchů ve Vrběticích z roku 2014 (20. 4. 2014)

Premiér Andreje Babiš a vicepremiér Jan Hamáček vysvětlovali poslancům okolnosti výbuchů ve Vrběticích z roku 2014 (20. 4. 2014) Zdroj: ČTK / Šulová Kateřina

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci před jednáním vlády (22.4.2021)
Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci před jednáním vlády (22.4.2021)
Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) na tiskové konferenci před jednáním vlády (22.4.2021)
Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD)
Bitva o daňový balíček: Jan Hamáček (ČSSD), Andrej Babiš (ANO) a Alena Schillerová (za ANO) (22.12.2020)
9
Fotogalerie

Ať Agrofert vrátí dotace, ale z vlády neodejdeme, vzkázal Hamáček o Babišově auditu

V řešení střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) platí podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, že neoprávněně vyplacené dotace by měla bývalá Babišova společnost Agrofert vrátit, aby nehrozilo, že to zaplatí čeští poplatníci. Vládu ale sociální demokraté zhruba pět měsíců před sněmovními volbami opustit kvůli kauze nechtějí, a to vzhledem ke křehké stabilitě, řekl Hamáček ČTK. Piráti ani úřednická vláda by podle něj nebyli dobrým řešením.

"Za sociální demokracii říkáme, že pokud tady byly vyplacené nějaké dotace neoprávněně, tak by je měl Agrofert vrátit, aby nehrozilo riziko, že to zaplatí český daňový poplatník, a jinak celá ta záležitost je pana premiéra," uvedl Hamáček. "Sociální demokracie v této fázi a vzhledem k situaci nebude dělat nic, co by dále destabilizovalo situaci. Popravdě řečeno, potom co mám za sebou v těchto dnech a týdnech, z představy, že to řeší Piráti nebo úřednická vláda, mě jímá hrůza," uvedl s odkazem na epidemii koronaviru a diplomatickou roztržku s Ruskem.

Evropská komise v pátek zveřejnila závěrečnou zprávu auditu, podle kterého je Babiš ve střetu zájmů, protože dál ovládá holding Agrofert přes svěřenské fondy a zároveň jako vládní činitel přijímá rozhodnutí, která mají na jeho firmu vliv. Podle závěrů auditu by proto společnost Agrofert měla vrátit dotace, které dostala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po datu platnosti novely českého zákona o střetu zájmů. Česko podle ministerstva pro místní rozvoj nesouhlasí s hodnocením auditorů. Přesto na základě požadavku EK pozastavilo předkládání žádostí o platbu u projektů, které označila za problémové.

Babiš závěry zprávy EK v pátek opět odmítl. ČTK sdělil, že jde o "účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů". Dnes médiím řekl, že považuje za nepřijatelné, aby "nějací úředníci" vykládali české zákony. Česká republika podle něj nebude nic vracet a musí se bránit.

Vymáhat způsobené škody na koncernu Agrofert musí podle předsedy ODS Petra Fialy vláda. "Není možné, aby dotační byznys premiéra platili čeští daňoví poplatníci. A je potřeba konečně zastavit tento obrovský střet zájmů, který ČR i české občany poškozuje," uvedl na twitteru s tím, že i o tom budou říjnové volby, do kterých jdou občanští demokraté v koalici Spolu s TOP 09 a lidovci. Piráti a STAN, se kterými nyní Spolu jedná o cestě k případnému zkrácení doby současné vlády, dnes vyzvou ministerstva a také podnik Lesy ČR a společnost Čepro, aby přestaly porušovat zákon a začaly vymáhat nezákonně přidělené peníze daňových poplatníků.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ČTK neodpověděl na dotaz, zda by komunisté i kvůli střetu zájmů premiéra podpořili nějakou formu zkrácení mandátu menšinové vlády ČSSD a hnutí ANO, kterou přestali ve Sněmovně oficiálně podporovat. "Jde o konflikt našeho občanského zákoníku se zákonodárstvím EU. Podle českého zákona je svěřenský fond v pořádku a EU ho nerespektuje," uvedl ke kauze.