nahoru

Policie uzavřela na hodinu a půl část centra Prahy. Ve Vltavě byl nalezen minometný granát

-bam-, ČTK 5. dubna 2021 • 16:45
Policie uzavřela na hodinu a půl část centra Prahy. Ve Vltavě byl nalezen minometný granát
foto: Blesk.cz - Václav Burian

Policie dnes odpoledne zhruba na hodinu a půl uzavřela Masarykovo nábřeží v centru Prahy a některé přilehlé ulice. Důvodem byl nález ostré munice ve Vltavě poblíž Žofína. Přivolaný pyrotechnik munici odvezl ke zneškodnění a krátce před 16:00 byla doprava na nábřeží obnovena, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Podezřelý předmět vytáhl z vody pomocí magnetu člověk, který nález kolem 14:30 ohlásil na tísňovou linku 158. Policie okolí nálezu uzavřela a přivolala pyrotechnika. Ten zjistil, že jde o ostrý protipěchotní minometný granát československé výroby, uvedl Rybanský. Dodal, že munici pocházející pravděpodobně z doby druhé světové války odvezl pyrotechnik ke zneškodnění. Nábřeží bylo nepřístupné rovněž zhruba hodinu a půl.

Z obdobných důvodů bylo koncem srpna 2019 pro pěší a cyklisty uzavřeno Podolské nábřeží v Praze 2. Dvojice mužů tehdy z Vltavy vytáhla předmět, který odborníci vyhodnotili jako ostrý ruční granát vzor 21. Tomuto granátu se přezdívá "Janeček" podle jména svého konstruktéra a ve 30. letech patřil k nejrozšířenějším výbušninám ve výzbroji čs. armády.

Starou munici našel v neděli také hledač s detektorem kovů v okrajové části Pardubic. Pyrotechnik při prohledání lokality zajistil směs ručních granátů, dělostřelecké munice, zapalovačů a nábojů do pěchotních zbraní v celkovém počtu asi 50 kusů. Protože převoz k likvidaci nebyl bezpečný, rozhodl o odpálení nálezu na nejbližším možném místě.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.