Video placeholde
Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 1000 lidí, (23.01.2021).
Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 1000 lidí, (23.01.2021).
Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 1000 lidí, (23.01.2021).
Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 1000 lidí, (23.01.2021).
Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 1000 lidí, (23.01.2021).
54
Fotogalerie

Střety s policií i 3 000 zatčených. Sledujte záběry z demonstrace v Rusku na podporu Navalného

Více než 3000 lidí bylo v sobotu zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného. Jenom Puškinovo náměstí v Moskvě odpoledne zaplnily tisícovky lidí, uvedla agentura AP. Mezi zadrženými v hlavním městě je i manželka Navalného Julija či jeho spolupracovnice Ljubov Sobolová. První protestní akce se vzhledem k časovému posunu konaly na Dálném východě a na Sibiři v třeskutých mrazech. Navalného spolupracovník Leonid Volkov řekl, že opozice uspořádá další protesty volající po Navalného propuštění příští víkend.

Nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků, uvedl, že po celém Rusku bylo ve zhruba 90 městech zadrženo nejméně 3134 lidí, z toho 1201 v Moskvě a 471 v Petrohradě.

Reportéři agentury Reuters účast v metropoli odhadli na nejméně 40.000 lidí, ruské úřady hovoří o 4000 demonstrantů. Ruské ministerstvo zahraničí na odhad Reuters reagovalo sarkastickou poznámkou. "Proč ne rovnou čtyři miliony?" uvedlo na sociální síti Telegram. Podle AP se na Puškinově náměstí sešlo odhadem kolem 15.000 lidí.

Zatčena byla také manželka Navalného Julije, která to napsala na instagramu, když byla odvážena policejním vozem. Na Puškinově náměstí propukly potyčky s policií a demonstranty hrubě vláčeli pryč těžkooděnci do policejních autobusů a antonů, některé bili obušky, popisuje dění agentura AP.

K demonstracím vyzval Rusy sám Navalnyj; ruské úřady daly najevo, že těmto akcím hodlají zabránit. Tisíce lidí vyšly do ulic Vladivostoku, Chabarovsku, Novosibirsku a Čity na východě země. Nejméně dvoutisícový protest se konal také v druhém největším ruském městě Petrohradu. Demonstranti skandovali "Svobodu Navalnému!", "Svobodu politickým vězňům!" či "Putin je lhář!"

Podle serveru DownDetector byly v Rusku zaznamenány výpadky mobilních služeb a internetu. Jejich rušení někdy využívají ruské úřady k tomu, aby zkomplikovaly odpůrcům komunikaci. Na mnoha místech museli demonstranti čelit mrazivým teplotám, které například v Jakutsku klesaly až k minus 50 stupňům Celsia.

Zadržena byla Ljubov Sobolová, právnička a spolupracovnice Navalného z jeho Fondu boje s korupcí. Spolu s dalšími spolupracovníky opozičního vůdce si pro ni policie přišla již ve čtvrtek, následně ale byla tato matka malého dítěte propuštěna. Rovněž zadržená Navalného mluvčí Kira Jarmišová byla odsouzena k devíti dnům vězení.

V souvislosti s protesty Moskva obvinila Spojené státy z vměšování do vnitřních záležitostí. Ruské ministerstvo zahraničí kritizovalo ambasádu USA v Moskvě, že zveřejnila přesná místa a časy několika demonstrací, a hodlá si kvůli tomu předvolat americké diplomaty. Ambasáda informace publikovala společně s varováním pro americké občany, aby se těmto místům vyhnuli.

Washington následně vyzval Moskvu k propuštění zadržených demonstrantů a novinářů a odsoudil "brutální metody", které proti nim místní policie použila. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí také volal po bezpodmínečném propuštění Navalného.

K situaci se vyjádřila i Británie, která Rusko vyzvala k respektování lidských práv a dala najevo hluboké znepokojení nad zadržením mírumilovných protestujících. Šéf diplomacie EU Josep Borrell vyjádřil politování nad "masivním zatýkáním" a "neúměrným použitím síly".

Stovky lidí za propuštění Navalného demonstrovaly i v různých evropských městech, včetně Berlína, Paříže nebo Prahy.

Navalnyj byl zatčen minulý víkend při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil.