nahoru

Nejstarší člověk světa slaví narozeniny. Japonce Kane Tanakové je 118 let, žít plánuje do 120

-bam-, ČTK 2. ledna 2021 • 15:00
Nejstarší člověk světa slaví narozeniny. Japonce Kane Tanakové je 118 let, žít plánuje do 120
foto: Facebook.com

Japonka Kane Tanaková, která je nejstarším člověkem na světě, dnes v pečovatelském domě ve Fukuoce na jihozápadě země oslavila 118. narozeniny. Přišla na svět v roce 1903, stejně jako třeba britský spisovatel George Orwell.

Tanaková byla coby nejstarší obyvatel planety zanesena do Guinnessovy knihy rekordů v březnu 2019, když jí bylo 116 let. Dnešní narozeniny oslavila spolu s ostatními klienty domova pro seniory, byla v dobré náladě a tleskala.

Agentura Kjódó uvádí, že Tanaková tráví většinu času cvičením, počítáním a hraním deskové hry Othello. Podle svých ošetřovatelů má stále chuť k jídlu a její oblíbenou pochoutkou je čokoláda, také ale ráda pije coca-colu. Jejím receptem na dlouhověkost je jíst vynikající jídlo a studovat. Tanaková tvrdí, že chce žít do 120 let.

"Kvůli pandemii způsobené koronavirem je to složité, ale Kane se vede dobře," řekl její 61letý vnuk Ejdži. "Mám radost, že si každý den užívá," dodal.

Japonci jsou známi dlouhověkostí a dominují seznamu nejstarších lidí světa. I když i mezi Japonci přibývá vlivem změn jídelníčku obézních lidí, stále je jich s nadváhou spíše méně. V japonské kuchyni převládají ryby, rýže, zelenina a další nízkotučné potraviny. V zemi se pěstuje úcta ke stáří, lidé si zachovávají aktivitu a cítí se být užiteční, i když překročí osmdesátku. Stárnutí japonské populace ale společně s klesající porodností zvyšuje obavy z nedostatku pracovních sil.

Tanaková je sice v současnosti nejstarším člověkem světa, ale má-li se stát vůbec nejstarší kdy žijící osobou, musí překonat Francouzku Jeanne Calmentovou. Ta se dožila 122 let, zemřela začátkem srpna 1997.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku