nahoru

Comandante Camilo byl stejně oblíbený revolucionář jako Fidel a Che Guevara. Jeho smrt je dodnes záhadou

mc 2. ledna 2021 • 13:30
Comandante Camilo byl stejně oblíbený revolucionář jako Fidel a Che Guevara. Jeho smrt je dodnes záhadou
foto: Profimedia

Bylo jich pět, kteří rozjeli revoluci na Kubě. Kromě bratrů Castrových a Che Guevary, kterého většina mladších ročníků zná jen z triček alternativních obchodů, k revolucionářům patřil Juan Almeida Bosque a také Camilo Cienfuegos. Právě on byl jednou z důležitých postav celého převratu. Velkého vítězství si ale moc neužil - zmizel ještě téhož roku i se svým letadlem a později byl prohlášen za mrtvého. 

Kuba si v minulém století prošla celou řadou převratů, které ačkoliv měly nastolit nové pořádky, často jen měnily figurku na prezidentském křesle a životní podmínky na karibském klenotu zůstávaly nadále otřesné. Povstání, které se odehrálo mezi lety 1953 a 1959 vedené známými revolucionáři Che Guevarou a Fidelem Castrem, mělo za cíl svrhnout diktaturu Fulgencia Batisty.

Nebyli ovšem pouze dva - dalšími vůdci byl i Fidelův bratr Raúl, Juan Almeida Bosque a Camilo Cienfuegos. Právě poslední jmenovaný by dnes mohl patřit k mnohem známějším nebýt toho, že pouhých pár měsíců po úspěšné revoluci záhadně zmizel.

Cienfuegos byl jedním z velkých hrdinů celé Kubánské revoluce, právě on se zasadil o vítězství v klíčové bitvě o Yaguajay; on a Che Guevara, který je dodnes tváří celého převratu, přivedli do Havany 1. ledna 1959 oddíly povstalců jako vítěze. Cienfuegos se stal náčelníkem štábu kubánské armády. Svou oddanost dokázal i tak, že zatkl svého přítele a dalšího důležitého revolucionáře Huberta Matose, který si dovolil nesouhlasit s příklonem Fidela Castra ke komunismu.

Pouhý týden po zatčení Matose měl Cienfuegos přeletět z města Camaguey do Havany. Jeho malý letoun Cessna 310 ale v noci zmizel nad Floridským průlivem. Ačkoliv došlo k okamžitému a rozsáhlému pátrání ani letadlo natož Cienfuegovo tělo nebyli nikdy nalezeni. Camilo byl ve věku pouhých 27 let prohlášen za mrtvého a stal se velice rychle mučedníkem revoluce.

Otázkou však zůstává, zda šlo skutečně o nehodu nebo v tom měl prsty Fidel, který se podle některých konspiračních teorií mohl obávat velké obliby Cienfuega, která mu v budoucnu mohla přinést nemalé problémy... Možná ale Cienfuegos utekl do USA a je stále naživu, podobně jako Elvis nebo Marylin Monroe.

mc
Diskuse ke článku