nahoru

Česko je zpět ve čtvrtém stupni PES. Ten znamená zavírání hospod i služeb

ČTK 6. prosince 2020 • 12:40
Česko je zpět ve čtvrtém stupni PES. Ten znamená zavírání hospod i služeb
foto: Zbyněk Pecák

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k dnešku stouplo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti. Zhoršení situace způsobilo zvýšení reprodukčního čísla nad hodnotu jedna a nárůst podílu pozitivních případů. Předchozích třináct dní byl index na 57 bodech ze sta. Aktuální údaje uvedlo ministerstvo na webu až kolem poledne, protože předtím se systém potýkal s výpadkem sítí.

Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného člověka je nyní 1,02. V poslední době bývá pozitivní téměř čtvrtina ze všech provedených testů.

Celá země na základě rozhodnutí vlády funguje od čtvrtka podle pravidel třetího stupně, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou obchody, restaurace, hotely či provozovny služeb. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale označil situaci za křehkou a nevyloučil, že by se opatření mohla zase zpřísnit.

"Nárůst indexu rizika z 57 na aktuálních 64 bodů byl dán dvěma faktory: nárůstem relativního podílu pozitivních případů a dále zejména navýšením reprodukčního čísla nad jedna. Aktuální hodnota R je rovna 1,02, navýšení nad jedna je tedy velmi malé," uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Ministerstvo zdravotnictví po výpadku sítí také aktualizovalo údaje o počtu nakažených za sobotu. Přibylo 3308 případů covidu, to je o 641 více než před týdnem. Je to sice nejmenší denní přírůstek za tento týden, ale o víkendech se méně testuje a nárůsty o volných dnech vždy výrazně klesají. Aktuálně je v zemi přes 60.000 nakažených, z toho 4436 bylo podle posledních údajů v nemocnici. S covidem dosud zemřelo 8838 lidí.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.