nahoru

Oběť covidu-19. Nemoci podlehla Jana Andresíková, čarodějnice z Arabely i hlas Whoopi Goldberg

-bam-, ČTK 20. října 2020 • 13:25
Oběť covidu-19. Nemoci podlehla Jana Andresíková, čarodějnice z Arabely i hlas Whoopi Goldberg
foto: Aha! Karel Kopáč

Ve věku 79 let včera večer zemřela filmová a divadelní herečka Jana Andresíková. Do povědomí televizních diváků se zapsala především rolí čarodějnice v pohádkovém seriálu Arabela. Svůj hlas propůjčila radě dalších filmových i rozhlasových postav. V roce 2010 získala za celoživotní mistrovství v dabingu Cenu Františka Filipovského. Úmrtí oznámila serveru Blesk.cz její dcera. Podle jejího kamaráda Reného Kekelyho měla nemoc covid-19. 

Informaci přinesl blesk.cz. „Jana byla už několik měsíců po operaci zlomeniny nohy v Centru následné péče v Mělníku, kde rehabilitovala. Jenže teď byla převezena do mělnické nemocnice, protože jí už několik dní bylo špatně. Byl u ní potvrzen koronavirus, ovšem záhy nato, dnes kolem poledne, bohužel zemřela. Její tělo bylo oslabené několika srdečními kolapsy a mrtvicemi,“ dodal pro Blesk hereččin kamarád René Kekely.

Jana Andresíková se narodila v roce 1941 v Kroměříži. Po vystudování Janáčkovy akademie múzických umění působila v pražských divadlech Maringotka a Divadle Za branou. V roce 1969 opustila stálé angažmá a uplatňovala se jako herečka na volné noze. Řadu let působila také jako pedagožka na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU), kde vychovala takové herce jako Valerie Zawadská, Miroslav Vladyka či David Prachař. Jevištní mluvu vyučovala i v Soukromé herecké škole v Praze.

Ve filmu a v televizi dostával spíše střední a menší role. Asi nejvíc se proslavila jako zlá čarodějnice v seriálu Miloše Macourka a Václava Vorlíčka Arabela, respektive rolí paní Černé z jeho pokračování Arabela se vrací. Diváci si ji ale mohou pamatovat také z filmu Poslední královna z roku 1975, ve kterém ztvárnila titulní roli královny Elišky Přemyslovny. V posledních letech si zahrála ve filmové komedii Kameňák nebo v pohádce Čertova nevěsta.

Hlas Andresíkové si oblíbil také rozhlas a dabing. Svůj hlas propůjčila mimo jiné americké herečce Whoopi Goldbergové ve filmu Sestra v akci.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.