nahoru

Začíná stavba první polní korona nemocnice v Česku. Do Letňan přijela armáda, hotovo má být do týdne

-bam-, ČTK 19. října 2020 • 11:30
Začíná stavba první polní korona nemocnice v Česku. Do Letňan přijela armáda, hotovo má být do týdne
foto: Armáda ČR

Do pražských Letňan dorazil za doprovodu Vojenské policie konvoj s materiálem pro stavbu polní nemocnice. Připravena by měla být do neděle. Podle armádní mluvčí Magdaleny Dvořákové dorazí z Hradce Králové v pondělí 29 kusů kolové techniky. Kromě sanitek, autobusu nebo osobních vozů půjde hlavně o 20 kusů kontejnerů. 

Do pražských Letňan už včera již dorazila první část organizačního týmu a část vojáků, kteří mají za úkol vybudovat v areálu tamního výstaviště záložní nemocnici pro pacienty s covidem-19. Vojáci v Letňanech zatím vybudovali velín, odkud budou od pondělí dohlížet na příjem materiálu. Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Ladislav Šlechta řekl již v sobotu, že zařízení má být plně připraveno k činnosti v neděli 25. října v 16:00. "Záložní zdravotnické zařízení musí být za týden postavené. Od pondělí navážíme materiál. Celkem 339 tun přepravíme 80 kusy techniky a ve 49 kontejnerech," uvedla Armáda ČR na svém twitterovém účtu.

Podle dřívějších informací půjde o dvě polní nemocnice. Vojáci převezou do Prahy deset intenzivních a 80 standardních lůžek, operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny, součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče. V kontejnerech budou také zdravotnické přístroje, nábytek a další vybavení. Další materiál se bude navážet až do pátku a půjde o vybavení ze Správy státních hmotných rezerv.

Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) bude polní nemocnice v Letňanech záložní a nemusí být využita. Věří, že budou stačit navýšené kapacity kamenných nemocnic. Polní nemocnice by byla určena pro péči o pacienty s méně závažným průběhem.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku