Video placeholde
Podzemní lékařský kryt pod Thomayerovou nemocnicí
Podzemní lékařský kryt pod Thomayerovou nemocnicí
Chráněné zdravotnické pracoviště KO 17 pod Thomayerovou nemocnicí v pražské Krči
Podzemní lékařský kryt pod Thomayerovou nemocnicí
30
Fotogalerie

V Praze je v případě potřeby podzemní nemocnice pro 170 pacientů. Zprovoznit ji trvá hodinu, říká správce

Kryt KO 17 byl pod pražskou Thomayerovou nemocnicí vybudován mezi lety 1952–1962. Využít se měl v případě jaderné katastrofy. I když k tomuto účelu naštěstí nikdy využit nebyl, stále se udržuje v provozu. Lůžka jsou čistě povlečena, funguje ventilační systém vzduchu i dieselagregát. Aktualizují se také zásoby léků a nejnutnějších materiálů a přímo v nemocnici jsou dva týmy lékařů, které jsou pravidelně cvičeny pro případ pohotovosti. Podívejte se na náš rozhovor se správcem objektu Pavlem Floriánem.

Možná si říkáte, že udržovat takováto zařízení je přežitek. Chráněné zdravotnické pracoviště KO 17 pod Thomayerovou nemocnicí ale několikrát dokázalo svou existenci obhájit. Ať už jako ideální prostor pro výcvik záchranných i bezpečnostních složek, tak jako rychlá a efektivní lůžková kapacita v dobách povodní.

Kromě lůžek disponuje kryt také dvěma funkčními operačními sály. Jsou sice archaické a na komplikované zákroky by to rozhodně nebylo, zašít ránu či provést drobný chirurgický zákrok tu je nicméně dodnes možné. V případě potřeby může být celé zařízení zprovozněno do 60 minut, kdy se sem přesune vyškolený personál, zásoba léků i trvanlivých potravin, které čekají o tři patra výše v krčské nemocnici. Jak to v krytu vypadá, jak probíhá jeho údržba a na co všechno je připraven, zjistíte v našem rozhovoru se správcem objektu Pavlem Floriánem.