nahoru

I děti mají právo chtít svou smrt. Nizozemsko jako druhý stát na světě povolí dětskou eutanazii

Adam Křivánek 16. října 2020 • 12:00
I děti mají právo chtít svou smrt. Nizozemsko jako druhý stát na světě povolí dětskou eutanazii
foto: Instagram.com/winnenofleren

Ve velké většině zemí Evropské unie není eutanazie legální. Jednu z výjimek od roku 2002 představuje Nizozemsko. Tamní vláda se však odhodlala postoupit ještě o krok dál. Po dlouhých měsících debat a rozkolů se koaliční kabinet premiéra Marka Rutteho rozhodl smazat věkovou hranici pro usmrcení na žádost. Stejnou možnost jako dospělí tak dostanou i děti. V úterý o tom informovala agentura AFP.

„Studie ukázala, že mezi rodiči a lékaři existuje potřeba k úmyslnému ukončení života nevyléčitelně nemocných dětí, které beznadějně trpí a v dohledné době umřou,“ uvedl v dopise sepsaném na základě lékařského pojednání pro nizozemský parlament ministr zdravotnictví Hugo de Jonge s tím, že se jedná o nezbytnou změnu.

Nový pozměňovací návrh se má týkat malé skupiny nemocných. Konkrétně jde o věkovou skupinu od jednoho roku do dvanácti let. Vláda mimo jiné přišla i s odhadem. Eutanazie se údajně bude týkat pěti až deseti dětí ročně a bude k ní potřeba souhlas rodičů a alespoň dvou doktorů.

Až do letošního roku platilo, že o ukončení života mohli se souhlasem rodičů požádat starší dvanácti let. Od šestnácti pak pacient souhlas dospělého nepotřeboval. Stejným způsobem mohli o usmrcení požádat i rodiče dítěte mladšího jednoho roku. Nové opatření tak vykrývá takzvanou šedou zónu.

Schválení předcházely vyostřené debaty koaličních partnerů. Proti návrhu se stavěla Křesťanskodemokratická výzva, které je sám Jonge členem, a Křesťanská unie. Naopak o jeho prosazení se snažila Lidová strana pro svobodu a demokracii společně s Demokraty 66.

Dětská eutanazie v praxi

Nizozemsko se tak stalo teprve druhou zemí na světě, kde je dětská eutanazie legální. Prvenství v tomto ohledu drží sousední Belgie. Tamní vláda ji totiž povolila už v roce 2014, kdy odstranila věková omezení. Stát zaznamenal první takový případ v roce 2016, druhý pak v roce 2017. Šlo o teprve devítiletého chlapce s nádorem na mozku a jedenáctileté dítě trpící cystickou fibrózou.

Podobně jako v zemi tulipánů musí i v Belgii žádost o usmrcení schválit rodiče. Dítě ji pak navíc musí potvrdit písemně. Aby se zjistilo, jestli už člověk dosáhl dostatečné inteligence a mohl sám učinit tak zásadní rozhodnutí a nekoná pod vlivem třetí strany, podstoupí také vyšetření u psychiatra.

Adam Křivánek


Klíčová slova: děti, eutanazie, belgie, NizozemskoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.