Hans Asperger kolaboroval s nacisty. Slavný pediatr zařazoval autistické děti do programu eutanazie | Reflex.cz
nahoru

Hans Asperger kolaboroval s nacisty. Slavný pediatr zařazoval autistické děti do programu eutanazie

Johana Kudrnová6. května 2018 • 08:30
Pediatr Hans Asperger
Pediatr Hans Asperger
• foto: 
Profimedia.cz

Rakušan Herwig Czech z Vídeňské lékařské univerzity odhalil výsledky svého osm let trvajícího bádání. Pediatr Hans Asperger, podle kterého byl v roce 1981 pojmenována jedna z forem autismu, byl podle nových poznatků prokazatelně nacistickým kolaborantem. Za války vynesl ortel smrti nad desítkami dětí, které podle něj svou nemocí příliš zatěžovaly rodiče a neměly tak mít nadále právo žít.

Asperger je dnes uznáván jako jeden ze zakladatelů dětské psychiatrie a pediatrie. K významnému posunu ve vědě přispěl především svým výzkumem v oblasti pochopení autistického spektra. Czech se během svého bádání v minulých letech dostal k dříve neprozkoumaným materiálům – jeho osobní složce i složkám jeho pacientů.

Ukázalo se, že v rámci své praxe posílal Hans Asperger děti trpící různými psychickými poruchami na kliniku Am Spiegelgrund, která byla založena za účelem shromažďování dětí neodpovídajícím nacistickým kritériím. Mezi lety 1940 a 1945 zemřelo na klinice na 800 dětí, přičemž část z nich byla zavražděna v rámci programu eutanazie.

Degenerace mozku: K jakým změnám dochází v mozku v souvislosti s věkem?

Ve vědeckých kruzích panovala skepse ohledně Aspergerovy činnosti za války a jeho údajně blahosklonného přístupu k pacientům delší dobu. Rozsah vědcovy kolaborace byl však neznámý a přímé důkazy o ní přinesl až Czech.

V nově objevených materiálech Czech našel také příběhy konkrétních dětí, o jejichž životě a smrti Asperger rozhodoval. Média v posledních týdnech zmiňovala především tříletou Hertu Schreiberovou trpící encefalitidou. Asperger ji poslal na kliniku, protože měla pro svou matku představovat „neuvěřitelnou přítěž“. Za lékařova dohledu měla být poté postupně otrávena fenobarbitalem. Zemřela na selhání plic.

Středoameričtí mravenci mučí své oběti zařízením podobným středověkému skřipci

Na začátku 30. let Asperger přizpůsobil své teorie nacistické ideologii, díky čemuž byl postupně kariérně povyšován na úkor svých židovských kolegů. Po válce pracoval Asperger, který své pacienty nadále označoval za „autistické psychopaty“, dalších třicet let.

Czech nyní důrazně zkritizoval především své britské protějšky, jež k Aspergerově osobnosti v minulosti přistupovali nedůsledně. Neznalost archivních materiálů působila dojmem, že dohady o vědcově kolaboraci bagatelizují.

Přejmenování Aspergerova syndromu je i přes nová zjištění nepravděpodobné. Czech však doporučuje se z historických událostí poučit a nenechat je zmizet v zapomnění.

Angličan ochutnává pot Afričana. Proč mají Afroameričané vyšší krevní tlak než běloši?
Vznikne nový kontinent? Afrika se může kvůli velkým tektonickým pohybům rozpadnout
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější