nahoru

Odešel Velký šéf. V 97 letech zemřel legendární hokejista Vladimír Zábrodský

-bam-, ČTK20. března 2020 • 10:30
Odešel Velký šéf. V 97 letech zemřel legendární hokejista Vladimír Zábrodský
foto: ČTK/Havelka Zdeněk

Ve věku 97 let dnes ve Švédsku zemřel legendární hokejový útočník Vladimír Zábrodský. Dvojnásobný mistr světa z let 1947 a 1949 byl členem Síně slávy IIHF i českého hokeje. Po emigraci v roce 1965 žil Zábrodský ve Stockholmu. O jeho úmrtí informoval hokejový svaz.

Vladimír Zábrodský hrál výborně tenis, ale ještě více zářil na bruslích s hokejkou v ruce. Uznávaný tvůrce hry a excelentní střelec přezdívaný "Velký šéf" byl kapitánem i největší hvězdou týmu, který na sklonku 40. let minulého století vybojoval pro československý hokej první dva tituly mistrů světa. Někdejší vynikající střední útočník a poslední žijící člen z týmů světových šampionů z let 1947 a 1949, jenž později emigroval do Švédska

Potvrzeno! MS v hokeji 2020 nebude. Je to tvrdá realita, řekl Fasel >>>

V reprezentaci zaznamenal "Vovka" 158 gólů v 94 zápasech, dalších 306 jich přidal v nejvyšší soutěži v barvách pražských klubů LTC a Sparty, s nimiž vybojoval celkem šest ligových titulů. S 464 góly je členem prestižního Klubu hokejových střelců, v roce 1997 byl jako jeden z prvních uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF. V anketě o nejlepšího domácího hokejistu století obsadil třetí místo za Dominikem Haškem a Jaromírem Jágrem.

První i druhý mistr světa

"Měl jsem dobrou zejména bekhendovou střelu. Dnes už tolik hráčů schopných přesně zakončit útočnou akci bekhendem nevidíte, protože mají příliš zahnuté hole. Za našich časů jsme si je připravovali sami a byla to práce na celé odpoledne," připomněl historicky třetí nejlepší střelec české a čs. reprezentace svou velkou zbraň.

V letech 1947 a 1949 se Zábrodský výrazně podílel na prvních dvou čs. titulech mistrů světa, z olympijských her v roce 1948 má stříbro. Přestože byl největší osobností týmu, ve vykonstruovaném procesu s hokejisty v roce 1950 nebyl jako jeden z mála zatčen a odsouzen. Jeho role zůstává dodnes nejasná, sám Zábrodský se k celému případu odmítal vyjadřovat.

Syn českého otce a ruské matky se narodil poblíž štvanického stadionu, kde jako sedmiletý začínal s hokejem. Od devíti oblékal dres LTC Praha, vedle hokejky mu to skvěle šlo i s tenisovou raketou. Díky talentu i příkladné životosprávě se brzy stal hvězdou v obou sportech - v létě reprezentoval Československo na dvorcích, v zimě na ledě.

Po vykonstruovaném procesu, z nějž jako jeden z mála vyvázl jen se zákazem reprezentace, a rozprášení LTC komunisty přestoupil Zábrodský v roce 1950 do Spartaku Sokolovo (dnešní Sparty). Průměrný tým vzápětí jako hrající trenér dovedl ke dvěma titulům, počet vlastních primátů krále střelců rozšířil na pět.

Z MS 1955 si odvezl bronz, o rok později startoval na OH v Cortině d'Ampezzo, kde čs. tým obsadil páté místo. Po aféře se sázením na domluvené zápasy byl v roce 1960 definitivně vyloučen z národního mužstva. Následující tři roky strávil v ostravských dolech a zároveň byl hrajícím trenérem tamního Baníku, stejnou funkci pak zastával i po návratu do Prahy v Bohemians.

V roce 1965 se i s rodinou dostal přes tehdejší Jugoslávii a Švýcarsko do Švédska, kde se usadil. Trénoval několik tamních týmů, do Čech se vracel hlavně při vyhlašování různých anket.

"Uvědomuji si, že je to nyní daleko těžší. Za našich časů nebyli tak dobří brankáři. Jeden dobrý byl Bóža Modrý. Věřím, že bych nějaké góly dal i teď, to by mi ale muselo být pětadvacet nebo sedmadvacet," řekl před pár lety o současném hokeji.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku