nahoru

Zlatá Ester! Ledecká obhájila zlatou medaili ve snowboardingu na olympiádě. Soupeřky neměly šanci

-bam-, ČTK 8. února 2022 • 08:49

Ester Ledecká obhájila olympijské zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu a získala první českou medaili na hrách v Pekingu. Ve středisku Čang-ťia-kchou splnila roli největší favoritky, soutěží prošla suverénně a ve finále porazila Rakušanku Danielu Ulbingovou. Ziskem třetího olympijského zlata Ledecká vyrovnala rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a oštěpaře Jana Železného. Čtyřikrát na olympiádě vyhrál atlet Emil Zátopek a českou rekordmankou je se sedmi triumfy legendární gymnastka Věra Čáslavská.

Česko má díky Ledecké první medaili na letošních zimních hrách. Dosud nejlepším výsledkem výpravy bylo čtvrté místo rychlobruslařky Martiny Sáblíkové na trati 3000 metrů. Šestadvacetiletá Ledecká vybojovala třetí olympijský cenný kov v kariéře. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu slavila senzačně zlato na lyžích v superobřím slalomu a poté podle očekávání triumfovala v paralelním obřím slalomu na snowboardu.

Pro vyřazovací jízdy zvolila Ledecká trať s červenými brankami. V prvním kole jela proti Nadye Ochnerové, Italka v horní části jízdu nezvládla, vyjela z trati a česká favoritka si dojela pro snadný postup. "Když chcete porazit Ledeckou, musíte jet na více než sto procent. Věřila jsem si, ale špatně jsem odstartovala," řekla Ochnerová na webu olympiády.

Čtvrtfinálový souboj s jednatřicetiletou Alexandru Królovou z Polska, která v lednu v Simonhöhe poprvé ovládla obří slalom ve Světovém poháru, byl dlouho vyrovnaný. Ledecké se jednou lehce zařízla hrana víc do sněhu, ale situaci ustála. Mírně vedla a v dolní pasáži Polka upadla.

Překvapivá semifinalistka Dekkerová udělala chybu už ve čtvrté brance a krátce poté při snaze riskovat vypadla. Ledecká si tak dojela pro snadný postup do finále.

Ledecká v Genting Snow Parku vyhrála jasně kvalifikaci. V součtu dvou jízd dosáhla času 1:23,63 minuty a druhou Ramonu Theresii Hofmeisterovou z Německa porazila o více než dvě a půl sekundy. Druhá Češka na startu osmnáctiletá Zuzana Maděrová skončila třiadvacátá mimo šestnáctku postupujících.

-bam-, ČTKZimní olympijské hry 2022

Zimní olympijské hry 2022 se konají od 4. do 20. února 2022 v čínském Pekingu. Tam se konaly i Letní olympijské hry v roce 2008. Peking tak bude prvním městem v historii, které hostilo oba typy her. Přinášíme výsledky, přehledy i zajímavosti.

Přehled

Olympijské bizáry Olympijské příběhy Hokej Program Ester Ledecká


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.