nahoru

Ryan White: Kluk, jehož smrt dala lidem nakaženým HIV novou šanci na život

Veronika Zenklová 26. února 2020 • 13:10
Ryan White: Kluk, jehož smrt dala lidem nakaženým HIV novou šanci na život
foto: Hrsa.gov

Stigmatizaci, vyloučení ze společnosti, obavy, despekt. To všechno na svých bedrech kromě nemoci samé donedávna nesli lidé, kteří se nakazili smrtelným virem HIV. Příběh Ryana Whitea ale navždy změnil přístup k AIDS.

Kvůli téměř 100% úmrtnosti a nedostatečné osvětě týkající se přenosu vedla v 80. letech zkratka čtyř písmen označující syndrom získaného selhání imunity k celosvětové hysterii. AIDS neboli špinavá smrt, tak nějak by se dal označit tehdejší přístup k nakaženým.

Roku 1984 se však tato nevybíravá diskriminace obrátila také proti třináctiletému Ryanovi. Chlapci z Kokoma ve státě Indiana trpícímu hemofilií, jenž v nemocnici dostal infikovanou transfuzi.

Potrestán bez hříchu

Vůbec první nakažený pacient byl diagnostikován teprve v roce 1981. Jak se však brzy ukázalo, rychle vzrůstající počet HIV pozitivních směřoval k celosvětové epidemii. Následující panika a hysterie ve společnosti vedly k nejrůznějším krokům.

Politici navrhovali pro nemocné přísnou karanténu, slavný konzervativní spisovatel William F. Buckley se v rozhovoru pro New York Times nechal slyšet, že by všichni nakažení měli být označeni viditelným tetováním, vědci důrazně varovali před homosexuály a uživateli drog a náboženští vůdci prohlašovali, že AIDS je zaslouženým trestem od Boha. Společnost silně ovlivněná politickou a náboženskou propagandou směřovala k myšlence, že lidé nakaženi HIV udělali něco, za co si zaslouží trest.

A pak přišel Ryan White. Vzorný žák, miláček svých rodičů…

Mučedníkem bez boje

Ryan byl v prosinci roku 1984 hospitalizován s těžkým zápalem plic, následně mu byly provedeny krevní testy a diagnostikováno onemocnění AIDS. Po několika týdnech, kdy se jeho stav výrazně zlepšil, se chtěl vrátit zpátky do školy. Desítky zaměstnanců školy a rodičů jeho spolužáků byly však proti.

Veřejný lynč se dotkl celé jeho rodiny. Jeho matce házeli v obchodě drobné na zem, aby se jí nemuseli dotknout, když Ryan roznášel noviny, předplatitelé se hromadně odhlašovali, a nakonec někdo vystřelil do okna jejich domu. V roce 1987 se přestěhovali do blízkého města Cicero. Ryan, který v sedmé třídě přišel o všechny přátele, se ale jen tak vzdát nechtěl.

Osvěta světa

V Ciceru se stal naopak brzy hrdinou a byl velmi vřele přijat. Školní rada se rozhodla uspořádat několik přednášek a diskuzí, aby napomohla zmírnit obavy z jeho přítomnosti a on i jeho rodina se mohli vrátit zpět k normálnímu životu.

Ryan veřejně vystupoval, nebál se hovořit o svých pocitech i o nešťastné náhodě, která fatálně proměnila jeho život. Během pár měsíců se stal doslova celebritou. Vystupoval po boku Michaela Jacksona, Eltona Johna a dalších velkých osobností. Během jedné televizní show jej dokonce políbila herečka Alyssa Milano, aby pomohla vyvrátit předsudky spojené s přenosem nemoci.

Jeho zdravotní stav se rapidně zhoršil v roce 1990 krátce před koncem střední školy. Zemřel 8. dubna a jeho pohřbu se zúčastnilo přes 1500 lidí včetně tehdejší první dámy Barbary Bushové.

Ryanův příběh poprvé poukázal na fakt, že je možné se nemocí nakazit i bez vlastního přičinění, ať už krevní transfuzí, z matky na dítě nebo při transplantaci. A strhl mezinárodní diskuzi na téma postavení nemocných lidí ve společnosti a nutnosti vzdělávání.

Veronika Zenklová


Klíčová slova: AIDS, HIV, USA, zajímavosti, Transfúze, Ryan WhiteDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.