nahoru

Za 10 dní přes 1000 lůžek: Podívejte se, jak Číňané postavili nemocnici ve Wu-chanu. Tento týden otevřou další

Adam Křivánek4. února 2020 • 12:50
Jak se 10 dní stavěla nemocnice v čínském Wu-chanu
• video: 
Čínská státní televize

Neskutečnou rychlost zařadili všichni, kteří se podíleli na výstavbě nové nemocnice vybudované v reakci na vypuknutí epidemie koronaviru. Do provozu ji uvedli za deset dní od začátku stavby, a nemocnice tak už od pondělí přijímá první pacienty. To ale není všechno. Čína pokračuje ve stavbě, tento týden totiž plánuje otevřít další nemocnici.

Podle čínských úřadů stavba nové nemocnice zvané Chuo-šen-šan začala v pátek 24. ledna. Za pouhých deset dní poté 3. února už se tamní personál staral o první pacienty nakažené nebo podezřelé z nákazy koronavirem. Do nemocnice vláda údajně poslala dohromady 1 400 doktorů, sester a ostatního personálu.

Na stavbě se podle agentury Associated Press podílelo přes 7 000 elektrikářů, instalatérů, tesařů a jiných odborníků. Nová nemocnice Chuo-šen-šan zabírá plochu 60 000 metrů čtverečních a skládá se ze dvou pater. V nemocnici se nachází 1000 postelí a také 30 jednotek intenzivní péče. Čínská televizní stanice CGTN na svém twitterowém účtu zveřejnila první fotografie z nově otevřené nemocnice.

Aktuální data koronaviru

Vláda se rozhodla Wu-chan téměř úplně izolovat ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru. Nyní je proto ve městě, kde nákaza vypukla, a jeho okolí uvězněno asi 50 milionů lidí. Celkový počet obětí koronaviru vystoupal ke 4. únoru na 427, a předstihl tak SARS. Také číslo nakažených stále roste, přesáhl už hranici 20 tisíc. Pro srovnání: podle Světové zdravotnické organizace se počet nakažených virem SARS zastavil na 5 327.

Přibližně 40 kilometrů od Chuo-šen-šan, což znamená bůh ohnivé hory, má Čína v plánu otevřít ve Wu-chanu ještě jednu nemocnici. Ta se jmenuje Leishenshan, v překladu bůh hromové hory, a s plánovaným celkovým počtem 1 600 lůžek má být schopna pojmout ještě více pacientů. Otevřít se má už ve středu 5. února.

Není to poprvé, kdy Čína nechala v podstatě přes noc vybudovat nemocnici. V roce 2003 řádilo onemocnění dýchacích cest příbuzné koronaviru 2019-nCoV, virus SARS. Tehdy Čína zvládla vybudovat speciální zařízení pro nakažené pacienty během jednoho týdne.

Adam Křivánek
Diskuse ke článku