nahoru

Ministr zdravotnictví: Testy Čechů evakuovaných z čínského Wu-chanu nepotvrdily nákazu koronavirem

ČTK3. února 2020 • 16:00
Ministr zdravotnictví: Testy Čechů evakuovaných z čínského Wu-chanu nepotvrdily nákazu koronavirem
foto: Blesk: David Malík

Pět lidí, kteří byli o víkendu evakuováni z čínského Wu-chanu, má negativní výsledky testů na koronavirus. Dál ale zůstanou dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce. Na twitteru o tom dnes informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Dva studenti z Wu-chanu, který je epicentrem nové nákazy, dva další čeští občané a jeden rodinný příslušník přiletěli do Prahy dnes po půlnoci. Z Číny je evakuovalo francouzské letadlo, kterým se přepravili do Bruselu. Tam je v neděli večer vyzvedl český vládní speciál. Sanitkou pak byli převezeni do Nemocnice Na Bulovce.

"Z Bulovky mám informace, že nemají příznaky a daří se jim dobře," uvedl ministr. Ve francouzském letadle bylo 250 lidí ze 30 zemí. Podle tamních médií 36 z nich vykazovalo chřipce podobné příznaky, které mohou signalizovat i koronavirus.

Češi přiletěli na ruzyňské letiště zhruba půl hodiny po půlnoci, na cestě byli přes 24 hodin. Nejdříve je francouzské letadlo spolu s lidmi z dalších 30 zemí převezlo z Wu-chanu na jihofrancouzské vojenské letiště. Stroj pak v neděli večer pokračoval do Bruselu, kde pět Čechů a dva Slováky přepravil do Prahy český vojenský speciál.

Posádka letadla i cestující byli vybaveni ochrannými pomůckami na ochranu dýchacích cest, respirátory měli i pracovníci na letištní ploše a záchranáři byli oblečeni v ochranných oblecích.

V nemocnici jsou umístěni v pokojích s vlastním sociálním zázemím, smí za nimi jen ošetřující personál s ochrannými pomůckami, návštěvy nemají povoleny.

Hlavním zdrojem nákazy novým typem koronaviru byli s největší pravděpodobností netopýři. Podle dvou článků v časopise Nature, citovaných dnes agenturou AP, to uvedli čínští vědci.

Experti v Číně zkoumali vzorky odebrané pacientům ve městě Wu-chan, které je centrem infekce. Š' Čen-li a jeho kolegové z wuchanského virologického institutu sdělili, že genetická sekvence viru přítomného v těle sedmi pacientů z Wu-chanu se v 96 procentech shodovala s netopýřím koronavirem.

Vědci již dříve vyjádřili podezření, že nový koronavirus se přenesl na lidi na trhu ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř. Konkrétní zvířecí zdroj nového typu koronaviru ale zatím nebyl stanoven. Od prosince se tímto virem v Číně a zahraničí nakazilo už více než 17.300 lidí. Nákaza si vyžádala 362 obětí, z toho 361 v Číně a jednu na Filipínách.

ČTK
Diskuse ke článku