nahoru

Víc než klub! Před 120 lety vznikl jeden z nejslavnějších fotbalových velkoklubů světa FC Barcelona

Jiří Štefek 29. listopadu 2019 • 15:30
Víc než klub! Před 120 lety vznikl jeden z nejslavnějších fotbalových velkoklubů světa FC Barcelona
foto: ČTK

Čeští fotbaloví fanoušci ještě nepochybně mají v živé paměti nedávné dva zápasy, ve kterých v rámci Ligy mistrů pražská Slavia změřila své síly s katalánským velkoklubem FC Barcelona. Tento věhlasný gigant, který má na svém kontě mimo jiné 26 titulů španělské Primera División a pětkrát dobyl pohár Ligy mistrů, byl založen před 120 lety, 29. listopadu 1899.

Zakladatelem klubu pod tehdejším názvem Football Club Barcelona byl švýcarský fotbalista, bankéř a pozdější novinář a majitel novin Joan Gamper (svým původním jménem Hans-Max Gamper). Francouzská banka Crédit Lyonnais ho jako svého zaměstnance poslala v roce 1898 na svou filiálku do Barcelony. Tam si Gamper „pokatalánštil“ svoje křestní jméno a vedle práce ve finančnictví byl i dopisovatelem dvou švýcarských deníků. Záhy si založil i svoje vlastní noviny Los Deportes a v nich na podzim roku 1899 zveřejnil inzerát, že by chtěl založit fotbalový klub a že se zájemci mají dostavit 29. listopadu do gymnázia Solé.

Gamperův pokus vyšel a v inzerovaný den se sešla skupinka nadšenců z řad britských a švýcarských protestantů, kteří v tu dobu v Barceloně a jejím okolí žili. Tento den je proto dodnes považován za den vzniku klubu, při kterém bylo mimo jiné i stanoveno, že klubové barvy budou purpurová a modrá. Prvním prezidentem klubu se stal Angličan Walter Wild.

Prvním znakem fotbalistů Barcelony byl městský znak katalánské metropole. Teprve až o jedenáct let později vedení klubu usoudilo, že by tým mohl mít znak svůj vlastní, a vypsalo soutěž. Vítězem se stalo logo anonymního příznivce, které s malými úpravami klub používá dodnes. Od svého založení užívá klub heslo „Més que un club“, což v překladu z katalánštiny znamená „Víc než klub“.

Historicky první utkání sehrála FC Barcelona 8. prosince téhož roku proti skupině anglických přistěhovalců a prohrála v něm 0:1. Již o dva roky později však klub vybojoval svůj první katalánský pohár. Samotný Gamper v dresu svého týmu odehrál jako kapitán první čtyři sezony a v 51 zápasech vstřelil 120 branek. V roce 1909 získal klub první oficiální hřiště Camp del carrer Indústria s kapacitou 6000 diváků. Druhým domácím stánkem týmu se od roku 1922 stal Camp de Les Corts s kapacitou 20 tisíc diváků, která byla postupem času rozšířena až na trojnásobek. V roce 1957 se FC Barcelona přestěhovala na Nou Estadi del Futbol Club Barcelona, který dnes snad každý zná pod názvem Camp Nou a jehož kapacita dosahuje bezmála 100 tisíc míst.

Během 20. století a v prvních dvou dekádách 21. století sešívaný modřegranátový dres klubu oblékaly legendy jako Johan Cruijff, Josep Guardiola, Ronald Koeman, Hristo Stoičkov, Louis Figo, Ronaldhino, Samuel Eto´o či aktuálně Lionel Messi, Ivan Rakitić nebo Luis Suárez. Z kdysi malého klubu se stal jeden z nejslavnějších a nejsilnějších týmů planety a Camp Nou učiněným chrámem fotbalu.

Životní konec samotného zakladatele a pozdějšího dlouholetého prezidenta klubu Gampera však tak slavný nebyl. Místo prezidenta klubu musel opustit po skandálu z roku 1925, kdy fanoušci Barcelony vypískali při úvodním ceremoniálu španělskou hymnu a tleskali při britské hymně. Tehdy vládnoucí španělský diktátor Primo de Rivera obvinil Gampera z podporování katalánského nacionalismu a separatismu a uzavřel na půl roku klubu stadión. Následně Gampera postihly finanční problémy, což vše nakonec vyústilo 30. července 1930 v jeho sebevraždu.

Diskuse ke článku