Jih Itálie bojuje s nízkým osídlením. Nabízí rentu za to, že se přistěhujete | Reflex.cz
nahoru

Jih Itálie bojuje s nízkým osídlením. Nabízí rentu za to, že se přistěhujete

Tereza Stonišová20. září 2019 • 18:00
Region Molise se potýká s vysokým úbytkem obyvatelstva
Region Molise se potýká s vysokým úbytkem obyvatelstva
• foto: 
Wikimedia

Některé části jižní Itálie bojují s nízkým počtem obyvatelstva. Vesnice skomírají, ekonomika se nehýbe, život se jakoby ne a ne pohnout. Některé vesnice tudíž lákají pozoruhodnou nabídkou: za přistěhování nabízejí příspěvek v celkové výši až 25 tisíc eur.

Nabídka je aktuální v regionu Molise, v jedné z nejmenších italských oblastí. Nachází se v jižní části Itálie a své budoucí obyvatele láká mimo jiné na zdravé životní prostředí a možnost v oblasti s podporou podnikat. Podmínka renty až 18 tisíc korun měsíčně (700 eur) je totiž vytvoření vlastní podnikatelské činnosti v jednom z vesnic regionu, která však musí mít méně než 2000 obyvatel, a také pobyt v oblasti po dobu nejméně tří let.

Příručka moderního fotra: Domácí úkoly dětí jsou nejčastějším důvodem rozvodů

Předseda moliského regionu vysvětlil, proč se region k tomuto kroku uchyluje: „Kdybychom nabídli lidem pouze finanční podporu, bylo by to pouze jakési dobročinné gesto,“ uvedl Donato Toma. „My jsme ale chtěli víc. Chtěli jsme, aby sami lidé do tohoto regionu investovali a aby tady realizovali své aktivity. Mohou si založit pekařství, restauraci, papírnictví, cokoliv,“ dodává.

Jinými slovy, podpora, která na první pohled vypadá jako jakási nenávratná platba, má podle předsedy Tomy širší účel: jde o to, aby se zde lidé usadili, aby zde založili podnikání, a k tomu jim má státní podpora v začátcích pomoci. Dál už se pak lidé budou muset snažit sami. Toma rovněž oznámil, že se v regionu začne strukturálně řešit infrastruktura, do níž se předpokládají v dalších letech nové investice. I to má zlepšit životy místních, ale i nových přistěhovalců.

Primátor Hřib a chytrá Praha: Jsme tady tak smart, že už je to jak u blbejch

Důvod, pro který se v Molise rozhodli takto postupovat, má ale také doslova lidský rozměr. Podle italského Národního statistického úřadu přišlo v posledních letech Molise o nejvíce obyvatel v rámci Itálie vůbec. Populace stárne, nové generace přicházejí na svět jen velmi pozvolna. V číslech: ze 305 tisíc obyvatel regionu se odstěhovalo nebo zemřelo od roku 2014 9 tisíc. V roce 2018 pak ze statistického hlediska došlo k další kuriozitě: v devíti vesnicích regionu se v tomto roce nenarodilo žádné dítě.

Molise není jediný italský region, který zaujal svou politikou podpory pro přistěhovalce. Jiný italský region se například rozhodl „ozdravit“ vzhled svých vesnic tím, že staré a prázdné domy nabízel nově příchozím obyvatelům za symbolickou cenu jednoho eura.

Česko má špatné silnice a nedostupné bydlení, ale řeší bizarnosti jako Čapí hnízdo a …
Děs z hlubin oceánu: Až uvidíte tyhle snímky, tak možná už do moře nikdy nevkročíte
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější