Twiggy

Twiggy Zdroj: Facebook.com

Twiggy v roce 1960.
Twiggy v roce 1986.
Twiggy v roce 2019.
Twiggy v roce 1960.
Twiggy v roce 1966.
43
Fotogalerie

Hubená Twiggy s velkýma očima změnila ideál krásy. Z první světové supermodelky je sedmdesátiletá dáma

Šedesátým létům  20. století vládly krasavice s plnými křivkami typu Marilyn Monroe. A pak se objevila Twiggy, drobná útlá Britka s chlapeckým tělem, velkýma očima a s řasami mrkací panenky. Ta nastolila nový ideál krásy včetně ikonického účesu, a stala se první supermodelkou na světě. Sláva jí přinesla role ve filmech a kariéru zpěvačky. V sedmdesáti, které oslaví pozítří, ji britská královna Alžběta II. letos na začátku roku povýšila do šlechtického stavu.

„Co má tohle znamenat,“ šuškalo se, když Twiggy poprvé vyfotili na obálku módního časopisu. Ikona let šedesátých se narodila 19. srpna 1949 jako Lesley Hornbyová tesaři a továrnici žijícím na londýnském předměstí. Ta sama vzpomíná: „Byla jsem kost a kůže. Rodiče se mnou chodili k lékaři, jestli nejsem nemocná, ale ten prohlásil, že jsem jako rybička, jenom trochu kostnatá.“

V patnácti si našla brigádu v kadeřnickém salonu. Tam si jí všiml Nigel Daves alias Justin de Villeneuve, kadeřník a fotograf. Fotil ji a poradil jí vystupovat pod přezdívkou z dětství, Twiggy, což v angličtině znamená proutek. Vážila 41 kilo a měřila metr sedmdesát. Když dobyla Anglii jako nakrátko ostříhaná Tvář roku 66 fotkami od Barryho Lategana („Do objektivu se mi koukla kombinace kluka a krásné holky. Byla něco výjimečného.“), vyrazila v březnu 1967 do New Yorku. Mělo se za to, že horečka po ní za chvíli vyvane. Místo toho se stala idolem.

Zlaté glóby a vlastní pořad na BBC

Do světa módy přinesla pod taktovkou tvůrkyně minisukní Mary Quantové androgynní vzhled školačky v kraťounkých sukních, kozačkách, s obřími řasami a s tmavým líčením. Proslavily ji dlouhé falešné řasy na spodních víčkách. Fotomodelkou byla nakonec krátce – pouhé čtyři roky. „Přece nebudu věšákem na šaty až do smrti,“ řekla si v té době. A začala natáčet filmy, hrát divadlo a zpívat, vydala několik desek ve stylu pop, rock i country. Nikoliv neúspěšně – role ve filmu Kena Russella s názvem The Boyfriend (Kamarád, 1971) jí vynesla dva Zlaté glóby. V 90. letech měla vlastní pořady na britských televizích BBC a ITV. A z její autobiografie z roku 1998 se stal bestseller.

Twiggy, provdaná Lawsonová, se taky zapojila do ochrany zvířat - například do kampaně proti kachním farmám, dále založila nadaci na pomoc zanedbaným psům. Navrhla řadu oblečení pro obchody Littlewoods a taky kolekci ložního prádla. Koupit si můžete i její vlastní řadu kosmetických přípravků.

Éra vyzáblých modelek, kterou Twiggy nastolila, vládla přehlídkovým molům mnoho let, byť přinesla i mnoho utrpení, kdy se další a další dospívající dívky pokoušely nacpat své ženství do miniaturních velikostí a kdy extrémní snaha o hubnutí ústila do stále častějších případů anorexie. Hubené modelky proto dnes čelí velké kritice z řad odborné i laické veřejnosti a zdá se, že jejich éra pomalu končí.

Dnes trojnásobné babičce Twiggy zůstal mladistvý smích, postupně dosáhla některých žádaných křivek, ale neztratila přitom tvar postavy. Po letošním udělení Řádu britského impéria (MBE) může nově užívat titul dáma. Jeho předání Leslie Lawsonové doprovodil britský princ Charles slovy: „Už bylo na čase.“

Na to, jak Twiggy vypadala od počátku šedesátých let až do dneška, se podívejte ve fotogalerii: