Ultratenké plátky zlata lze využít i v medicíně (Na ilustračním snímku elektronická kůže vytvořená americkými vědci).

Ultratenké plátky zlata lze využít i v medicíně (Na ilustračním snímku elektronická kůže vytvořená americkými vědci). Zdroj: twitter

Nejtenčí plátek zlata je stotisíckrát tenčí než vlas. Vyrobili ho britští vědci a využit bude v medicíně i průmyslu

Ultratenké plátky zlata vyvinuté týmem z Leedské univerzity jsou se svými 0,47 nanometry tloušťky asi stotisíckrát tenčí než lidský vlas. Je možné ho proto považovat za dvourozměrný předmět, vysvětlují vědci. Dosud bylo možné podobně tenké vrstvy zlata vyrobit pouze v případě, že byly spojeny s nějakým podkladem. Vědci nevyvinuli kovu proto, aby se jím pozlacovaly šperky. Využívány mohou být v lékařství, elektroprůmyslu či jako katalyzátory, pro urychlení chemických procesů.

Laboratorní testy ukázaly, že zlato ve formě supertenkých plátků je jako katalyzátor desetkrát účinnější než v průmyslu běžně používané zlaté nanočástice. Důvodem je, že v případě tenkých vrstev zlata leží všechny atomy na povrchu, a přímo se tak podílejí na katalýze. U trojrozměrných nanočástic je oproti tomu většina atomů „schovaná“ v jejich vnitřku. Průmysl tak podle vědců bude s ultratenkými zlatými plátky moci dosáhnout stejného efektu při menším množství materiálu, což přinese značné ekonomické úspory.