Co mají společného marihuana a dalajláma? | Reflex.cz
nahoru

Co mají společného marihuana a dalajláma?

Radka Typltová30. července 2019 • 15:10
Jak staré je vlastně konopí?
Jak staré je vlastně konopí?
• foto: 
Pixabay.com

Oba pocházejí z Tibetu. Tým biogeografů a archeobotaniků vedený doktorem Johnem McPartlandem z univerzity ve Vermontu našel důkazy, které naznačují, že konopí pochází z Tibetské náhorní plošiny. Rostlo tam už před zhruba 28 miliony let. Tehdy se odklonilo z genetické linie svého předka, kterým je chmel. Vědci identifikovali místo prvotního výskytu divokého konopí pomocí jeho pylu.

Vystopovat dnes tolik rozšířenou a stále ještě trochu kontroverzní rostlinu prostorem a časem až na počátek nebylo vůbec jednoduché. Data, která vypovídala o tom, jak se během milionů let šířil pyl divokého konopí, zkombinovali vědci se 155 studiemi fosilních rostlin, které byly provedeny v Asii.

Výsledky svého bádání zveřejnili v odborném článku v časopise Vegetation History and Archebotany. Odhalili v něm, že konopí pochází z oblasti jezera Kukunor známého také jako Čching-chaj-chu (v tibetských a mongolských překladech jako „Modré moře“ nebo „Modré jezero“). Největší bezodtoké horské jezero centrální Asie leží v současné době v provincii Čching-chaj v Číně. Historicky ale náleželo do jedné ze tří zemí Tibetu, konkrétně do země Amdo. Právě zde se ve vesnici Tagccher narodil současný 14. dalajláma Tändzin Gjamccho.

Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné je jedinečnou ukázkou novogotické architektury

Obrovské jezero měří na délku 105 kilometrů a široké je až 65 kilometrů. Leží v nadmořské výšce 3200 metrů. Je domovem vzácných ptáků, například jeřába černokrkého. Do bezodtokového jezera ústí 23 řek. Jeho voda je překvapivě slaná.

K časovému odhadu, jak „staré“ konopí vlastně je, použil doktor John McPartland, kterému sekundovali William Hegman z Middlebury College a Tengwen Long z Čínské Nigbo koleje Nottinghamské univerzity, tzv. datování pomocí molekulárních hodin. Vědci při něm analyzovali postupné hromadění mutací, aby zjistili, před jak dlouhou dobou se dva rostlinné druhy – konkrétně konopí a chmel – vývojově oddělily. Došli k závěru, že se tak stalo před 27,8 miliony let.

Sovětský poklad: Dcera fotografky našla 30 tisíc utajovaných snímků života v…

Během výzkumu učinili mnohá další zajímavá zjištění, která doktor McPartland komentoval pro server Cannabis Now: „Ještě před tím, než lidé vynalezli zemědělství, se konopí rozšířilo po Asii a Evropě, a dokonce i Indii. Botanici se dlouho přeli, zda konopí rostlo v Indii ještě před tím, než lidé začali rozhazovat semínka, kudy chodili. Divoké konopí bylo k dispozici k pěstování a kultivaci v celé Eurasii. Zřejmě bylo domestikováno nezávisle na několika místech. Není mnoho plodin, které by nám dávaly tři různé produkty: vlákno, potravu a léčivo.“

Podle vědecké analýzy konopí migrovalo do Evropy zhruba před 6 miliony let, do severozápadní části Číny pak před 2,5 miliony let. Před 130 000 lety se už objevilo všude. Našlo si cestu do čtyř ze šesti čínských regionů, Kazachstánu a o 19 000 let později i do Turecka. Dnes vzbuzuje vášně i klid po celém světě.

Renč: Zemanovo vyznamenání je trest, umělce za něj zkopou. Myslel jsem, že je ten…
Trápí vás vedra v Česku? Podívejte se, jak vypadá skutečná ruská zima a třeba vás to …

Radka TypltováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější