nahoru

Koupání v moři zvyšuje riziko infekcí. Už po deseti minutách naši kůži obsazují mořští mikrobi

Jaroslav Petr, vtm.zive.cz 6. července 2019 • 14:00
Koupání v moři zvyšuje riziko infekcí. Už po deseti minutách naši kůži obsazují mořští mikrobi
foto: Shutterstock.com

Při dovolené u moře nebo krátce po ní onemocní nápadně mnoho lidí nejrůznějšími infekcemi. Průnik bakterií do našeho organismu je často usnadněn tím, že dojde k narušení jeho přirozené bakteriální „posádky“ – mikrobiomu. Podle nejnovějších zjištění vědců to souvisí i s koupáním v moři. Už po deseti minutách strávených v moři se totiž člověku razantně mění přirozená skladba kožních mikrobů. A tělo je náchylnější k infekcím.

Tým vedený Marisou Chattman Nielsenovou z University of California v Irvine zjistil, že některé mořské bakterie lidská kůže zjevně přitahuje, a koupání v moři proto může zvyšovat náchylnost k nejrůznějším infekcím. Platí to zvláště dnes, kdy má voda celé řady rekreačních oblastí daleko do dokonalosti a bývá znečištěna třeba odpadními vodami nebo splachem ze souše při silných deštích. Rizika infekcí tak tvoří nedílnou součást dovolených strávených ve slaném živlu.

„Obvyklé kožní bakterie se při plavání v moři odplaví a nahradí je mořské bakterie,“ shrnula vědecká pozorování Nielsenová. Změna kožního mikrobiomu nastává velmi rychle. Je patrná už po deseti minutách plavání v moři, ale většinou bývá přechodná. Původní mikrobi se na kůži vracejí během následujících čtyřiadvaceti hodin.

Více se dozvíte v článku na webu VTM.zive.cz >>>

Jaroslav Petr, vtm.zive.cz


Klíčová slova: výzkum, infekce, moře, vědci, koupání, mikrobiDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.