nahoru

Koupaní v gulagu: Sovětský pracovní lágr je rájem potápěčů. Nahlédněte, jaká tajemství skrývá pod hladinou

pos, Michal Nosek, E15.cz3. srpna 2018 • 15:50
Koupaní v gulagu: Sovětský pracovní lágr je rájem potápěčů. Nahlédněte, jaká tajemství skrývá pod hladinou
foto: Profimedia.cz

Rummu je malé město v Estonsku, za sovětské éry se v jeho blízkosti nacházel jeden z nejlépe střežených pracovních táborů v Sovětském svazu. I proto si brzy získal přezdívku „Evropský Alcatraz“. Tyto doby jsou však již dávno pryč a z kamenné budovy se stala plážová atrakce.

Vězení vzniklo ve třicátých letech na okraji vápencového lomu, kam byli vězni nasazeni na těžké nucené práce. V průběhu více než šedesáti let, kdy tábor fungoval, jím prošlo přes 7000 odsouzených, kteří museli v lomu pracovat dvanáct hodin denně.

Hřbitov vlaků: Na tajemném nádraží v Brně chátrají desítky lokomotiv a vagónů

Když Estonci získali v roce 1991 nezávislost na bývalém Sovětském svazu, uzavřeli řadu totalitních institucí včetně vězení a lomu v Rummu. Po ukončení těžby ale přestalo fungovat odčerpávání podzemní vody, která do lomu prosakovala a po krátké době zde vytvořila jezero. Zatopení bývalého lomu proběhlo tak rychle, že nebyl čas odklidit všechny těžební stroje, a tak spolu s budovami skončily na dně nově vzniklého jezera.

Špína, beznaděj a nazí nemocní držení v poutech. Drsné snímky ukazují život mentálně…

V současné době je zatopený gulag oblíbenou destinací potápěčů. Čistá voda s viditelností až 40 metrů nabízí na bývalé vězení a lom úchvatný pohled, jak se můžete přesvědčit v galerii:

Další fotogalerie najdete na webu e15.cz >>>

Děti k pronájmu: Zrůdný průmysl indických sirotčinců vydělává na turistech
Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující

pos, Michal Nosek, E15.czSenátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější