nahoru

Koupaní v gulagu: Sovětský pracovní lágr je rájem potápěčů. Nahlédněte, jaká tajemství skrývá pod hladinou

pos, Michal Nosek, E15.cz 3. srpna 2018 • 15:50
Koupaní v gulagu: Sovětský pracovní lágr je rájem potápěčů. Nahlédněte, jaká tajemství skrývá pod hladinou
foto: Profimedia.cz

Rummu je malé město v Estonsku, za sovětské éry se v jeho blízkosti nacházel jeden z nejlépe střežených pracovních táborů v Sovětském svazu. I proto si brzy získal přezdívku „Evropský Alcatraz“. Tyto doby jsou však již dávno pryč a z kamenné budovy se stala plážová atrakce.

Vězení vzniklo ve třicátých letech na okraji vápencového lomu, kam byli vězni nasazeni na těžké nucené práce. V průběhu více než šedesáti let, kdy tábor fungoval, jím prošlo přes 7000 odsouzených, kteří museli v lomu pracovat dvanáct hodin denně.

Když Estonci získali v roce 1991 nezávislost na bývalém Sovětském svazu, uzavřeli řadu totalitních institucí včetně vězení a lomu v Rummu. Po ukončení těžby ale přestalo fungovat odčerpávání podzemní vody, která do lomu prosakovala a po krátké době zde vytvořila jezero. Zatopení bývalého lomu proběhlo tak rychle, že nebyl čas odklidit všechny těžební stroje, a tak spolu s budovami skončily na dně nově vzniklého jezera.

V současné době je zatopený gulag oblíbenou destinací potápěčů. Čistá voda s viditelností až 40 metrů nabízí na bývalé vězení a lom úchvatný pohled, jak se můžete přesvědčit v galerii:

Další fotogalerie najdete na webu e15.cz >>>

pos, Michal Nosek, E15.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.