Koupaní v gulagu: Sovětský pracovní lágr je rájem potápěčů. Nahlédněte, jaká tajemství skrývá pod hladinou | Reflex.cz
nahoru

Koupaní v gulagu: Sovětský pracovní lágr je rájem potápěčů. Nahlédněte, jaká tajemství skrývá pod hladinou

pos, Michal Nosek, E15.cz3. srpna 2018 • 15:50
Koupaní v gulagu: Sovětský pracovní lágr je rájem potápěčů. Nahlédněte, jaká tajemství skrývá pod hladinou
foto: Profimedia.cz

Rummu je malé město v Estonsku, za sovětské éry se v jeho blízkosti nacházel jeden z nejlépe střežených pracovních táborů v Sovětském svazu. I proto si brzy získal přezdívku „Evropský Alcatraz“. Tyto doby jsou však již dávno pryč a z kamenné budovy se stala plážová atrakce.

Vězení vzniklo ve třicátých letech na okraji vápencového lomu, kam byli vězni nasazeni na těžké nucené práce. V průběhu více než šedesáti let, kdy tábor fungoval, jím prošlo přes 7000 odsouzených, kteří museli v lomu pracovat dvanáct hodin denně.

Hřbitov vlaků: Na tajemném nádraží v Brně chátrají desítky lokomotiv a vagónů

Když Estonci získali v roce 1991 nezávislost na bývalém Sovětském svazu, uzavřeli řadu totalitních institucí včetně vězení a lomu v Rummu. Po ukončení těžby ale přestalo fungovat odčerpávání podzemní vody, která do lomu prosakovala a po krátké době zde vytvořila jezero. Zatopení bývalého lomu proběhlo tak rychle, že nebyl čas odklidit všechny těžební stroje, a tak spolu s budovami skončily na dně nově vzniklého jezera.

Špína, beznaděj a nazí nemocní držení v poutech. Drsné snímky ukazují život mentálně…

V současné době je zatopený gulag oblíbenou destinací potápěčů. Čistá voda s viditelností až 40 metrů nabízí na bývalé vězení a lom úchvatný pohled, jak se můžete přesvědčit v galerii:

Další fotogalerie najdete na webu e15.cz >>>

Děti k pronájmu: Zrůdný průmysl indických sirotčinců vydělává na turistech
Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující

pos, Michal Nosek, E15.czMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější