Fascinující okno do minulosti: Bouře odhalila zbytky starého mytického lesa potopeného ve vodách zálivu | Reflex.cz
nahoru

Fascinující okno do minulosti: Bouře odhalila zbytky starého mytického lesa potopeného ve vodách zálivu

Tereza Stonišová7. června 2019 • 15:26
Fascinující okno do minulosti: Bouře odhalila zbytky starého mytického lesa potopeného ve vodách zálivu
foto: Twitter @bardseyben

Větrná bouře Hannah nedávno odkryla les, který byl pohřbený pod vodou Cardiganského zálivu u pobřeží Walesu. Les podle analýz přestal růst před 4500 až 6000 lety. Podle BBC si lidé nyní les spojují s bezmála 400 let starou legendou o ztracené civilizaci známé jako Sunken Hundred nebo Cantre'r Gwaelod.

Je zřejmé, že území, které až do úderu bouře Hannah bylo zakryté, bývalo kdysi plodnou a úrodnou součástí pevniny a Cardiganský záliv, který nyní břehy hrabství Ceredigion omývá, byl o desítky metrů dál než nyní. Podle legendy přitom ztracená civilizace zmizela právě v těchto místech.

Borthský les (tak se znovunalezená mýtina kdysi jmenovala) byl dříve úrodnou oblastí, v jejímž okolí se nalézaly pastviny a louky. Archeologové upozorňují, že se zde nyní nacházejí zbytky zvláštních druhů stromů, které se běžně v přírodě už nevyskytují. Jde například o zvláštní druhy dubu, ale také o pinie nebo olše či břízy.

Miloš Zapletal: Jak jsem vnukovi na demonstraci vysvětloval, že se blíží druhá sametová…

Sberači zkamenělin

Postupnými proměnami podnebí a také působením člověka se však ráz pobřeží zcela proměnil. Mýtina, kterou nyní odhalila větrná bouře, tak ukázala, jak pobřeží mohlo vypadat před více než 4 tisíci lety. A protože hladina stále nedosáhla své úrovně před bouří, je unikátní úkaz stále dobře viditelný, čemuž pomáhá i silný odliv.

Na pláži však nebyly odhaleny jen pahýly stromů. Místo je nyní také rájem pro sběrače zkamenělin prehistorických živočichů nebo i zkamenělých lidských stop.

Strach z temných sil: Tisíce nápisů zahánějících zlo v anglické jeskyni a posunutá vesnice
Americké Apollo 11, česká Dálava nebo litevská Lžička: 11 premiér soutěžních dokumentů…Klíčová slova: Wales, Velká Británie, bouře, les, voda


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější