
Je zřejmé, že území, které až do úderu bouře Hannah bylo zakryté, bývalo kdysi plodnou a úrodnou součástí pevniny a Cardiganský záliv, který nyní břehy hrabství Ceredigion omývá, byl o desítky metrů dál než nyní. Podle legendy přitom ztracená civilizace zmizela právě v těchto místech.
Borthský les (tak se znovunalezená mýtina kdysi jmenovala) byl dříve úrodnou oblastí, v jejímž okolí se nalézaly pastviny a louky. Archeologové upozorňují, že se zde nyní nacházejí zbytky zvláštních druhů stromů, které se běžně v přírodě už nevyskytují. Jde například o zvláštní druhy dubu, ale také o pinie nebo olše či břízy.
Sberači zkamenělin
Postupnými proměnami podnebí a také působením člověka se však ráz pobřeží zcela proměnil. Mýtina, kterou nyní odhalila větrná bouře, tak ukázala, jak pobřeží mohlo vypadat před více než 4 tisíci lety. A protože hladina stále nedosáhla své úrovně před bouří, je unikátní úkaz stále dobře viditelný, čemuž pomáhá i silný odliv.
Na pláži však nebyly odhaleny jen pahýly stromů. Místo je nyní také rájem pro sběrače zkamenělin prehistorických živočichů nebo i zkamenělých lidských stop.