nahoru

Fascinující okno do minulosti: Bouře odhalila zbytky starého mytického lesa potopeného ve vodách zálivu

Tereza Stonišová 7. června 2019 • 15:26
Fascinující okno do minulosti: Bouře odhalila zbytky starého mytického lesa potopeného ve vodách zálivu
foto: Twitter @bardseyben

Větrná bouře Hannah nedávno odkryla les, který byl pohřbený pod vodou Cardiganského zálivu u pobřeží Walesu. Les podle analýz přestal růst před 4500 až 6000 lety. Podle BBC si lidé nyní les spojují s bezmála 400 let starou legendou o ztracené civilizaci známé jako Sunken Hundred nebo Cantre'r Gwaelod.

Je zřejmé, že území, které až do úderu bouře Hannah bylo zakryté, bývalo kdysi plodnou a úrodnou součástí pevniny a Cardiganský záliv, který nyní břehy hrabství Ceredigion omývá, byl o desítky metrů dál než nyní. Podle legendy přitom ztracená civilizace zmizela právě v těchto místech.

Borthský les (tak se znovunalezená mýtina kdysi jmenovala) byl dříve úrodnou oblastí, v jejímž okolí se nalézaly pastviny a louky. Archeologové upozorňují, že se zde nyní nacházejí zbytky zvláštních druhů stromů, které se běžně v přírodě už nevyskytují. Jde například o zvláštní druhy dubu, ale také o pinie nebo olše či břízy.

Sberači zkamenělin

Postupnými proměnami podnebí a také působením člověka se však ráz pobřeží zcela proměnil. Mýtina, kterou nyní odhalila větrná bouře, tak ukázala, jak pobřeží mohlo vypadat před více než 4 tisíci lety. A protože hladina stále nedosáhla své úrovně před bouří, je unikátní úkaz stále dobře viditelný, čemuž pomáhá i silný odliv.

Na pláži však nebyly odhaleny jen pahýly stromů. Místo je nyní také rájem pro sběrače zkamenělin prehistorických živočichů nebo i zkamenělých lidských stop.Klíčová slova: Velká Británie, voda, bouře, les, WalesDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.