Pohlavní nemoci mají v přírodě význam, pro některé druhy jsou výhodné, zjistila vědkyně | Reflex.cz
nahoru

Pohlavní nemoci mají v přírodě význam, pro některé druhy jsou výhodné, zjistila vědkyně

Marie Barvínková30. května 2019 • 18:00
Přenos pohlavní nemoci na samičku, může samečkovi pomoci v evolučním boji
Přenos pohlavní nemoci na samičku, může samečkovi pomoci v evolučním boji
• foto: 
Profimedia.cz

Sexuálně přenosné choroby můžou některým zvířatům prospívat. Platí to aspoň pro samečky, kteří díky nim mohou snáze a rychleji šířit svoje geny. Zjistili to výzkumníci z Australské národní univerzity v čele s evoluční bioložkou Megan Head.

„Pro samečky je často výhodné co nejvíc rozšířit svoje sperma. Mají pak více potomků a k budoucím generacím dostanou více ze svých genů,“ vysvětluje vedoucí výzkumu. „Samičkám se naopak vyplácí být vybíravější. Produkce vajíček je pro ně namáhavá a i po oplodnění musí do vývoje potomstva investovat mnohem víc času a snahy než jejich protějšky.“

Problém ministra kultury Staňka je především v tom, že se nikdy neměl stát ministrem

Když se evoluční zájem samce a samice neshoduje, vzniká takzvaný pohlavní konflikt. Příroda ho řeší různě, třeba ostnatými genitáliemi nebo tím, že tělo samičky, která už má v těle oplodněná vajíčka, zabrání kopulaci s partnerem. A podobně nejspíš fungují i pohlavně přenosné choroby.

Sexuálně přenosná nemoc výhodou

Obecně zvířata na infekce reagují různě, nejčastěji ovšem dvěma způsoby. „První z nich je snaha se co nejvíce rozmnožit, protože zvíře už dlouho nebude žít, a nebude tak mít příležitost plodit další mláďata,“ popisuje Megan Head. „Na druhém konci spektra je situace, kdy vloží všechnu svou energii do boje s infekcí a snahy se uzdravit. S nadějí, že se později zase bude moci reprodukovat.“

Drsné motorkářky Bosozoku: Japonské rebelky bez příčiny ničí, na co přijdou

Studie, kterou vědkyně vedla, se soustředila na první situaci. To, že sameček získá sexuálně přenosnou nemoc a přenese ji na samičku, mu může v evolučním boji pomoci. „Samička se totiž bude snažit co nejvíc reprodukovat, a tak bude potřebovat jeho sperma k tomu, aby oplodnila co nejvíce svých vajíček. To vše ještě před tím, než se pokusí pářit s někým jiným,“ uvádí vědkyně.

Tento princip naznačuje, že pro mnoho samců je pohlavně přenosná nemoc benefitem, a zároveň vysvětluje, proč často mívají nižší imunitu než samičky. Zatím se jedná o studii teoretickou, ale Megan Head a její tým ji plánují ověřit také laboratorně. Využijí k tomu australského endemita: brouka, který žije na eukalyptu a sexuálně mezi sebou přenáší parazita, který se mu zabydluje pod křídly.

Vstup do EU byla chyba, teď by to šlo jinak. Politikům je třeba vzít moc, říká šéf…
Marek Stoniš: Pravice, najdi si už konečně svoji Gretu!
Marek Stoniš 29. května 2019 • 15:07

Marek Stoniš: Pravice, najdi si už konečně svoji Gretu!

Marie BarvínkováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější