Češi o uprchlících vědí víc, když dostanou peníze za správnou odpověď. Bez ohledu na vzdělání | Reflex.cz
nahoru

Češi o uprchlících vědí víc, když dostanou peníze za správnou odpověď. Bez ohledu na vzdělání

red26. května 2019 • 14:30
Když mají Češi motivaci zamyslet se, mají v otázkách o uprchlících přesnější odhad
Když mají Češi motivaci zamyslet se, mají v otázkách o uprchlících přesnější odhad
• foto: 
ČTK

Společnost Behavio, která se zaměřuje na zkoumání podvědomých motivací, nechala přes 500 lidí vyplnit znalostní kvíz o uprchlících. Polovině z nich ovšem dopředu řekla, že za každou správnou odpověď dostane 5 korun. Ačkoli byly obě skupiny z hlediska pohlaví, vzdělání, příjmů i postojů k české imigrační politice identické, lidé, kteří za správné odpovědi dostávali peníze, měli v kvízu mnohem správnější odpovědí.

Nejzřetelnější to bylo v otázce, zda většina uprchlíků ze Sýrie odešla buď do EU, nebo do Turecka. Jen třetina lidí odpověděla správně, tedy že do Turecka a okolních států. Ve skupině, které se platilo za správné odpovědi, však uvedla správnou odpověď téměř polovina lidí.

“U silně emocionálních témat lidé neodpovídají podle toho, čemu skutečně věří. Emoce a intuice jsou často silnější motivace. Díky placení za správné odpovědi lépe zjistíme, co si opravdu myslí.” říká Lukáš Tóth, behaviorální ekonom z Amsterdamské univerzity a spolumajitel Behavio.

Podle něj jsme při rychlých intuitivních reakcích ve vleku emocí a obrazů, které vidíme nejčastěji. Mozek ze všech informací, které má někde uloženy, vybírá jen ty, které se mu víc hodí - například k tomu, aby burcoval proti ohrožení, které pociťuje, a to i za cenu takové malé, často i podvědomé lži.

Babiš přiznal, že vymyslel Čapí hnízdo, pak na mě sháněl kompro, říká Vít Klusák. Teď…

Přemýšlejí pomaleji

Lidé, kteří dostávali odměnu za správnou odpověď, odpovídali v průměru pomaleji, nad odpovědí se více zamýšleli. Podle Tótha to nutně neznamená, že znali správné odpovědi, ale že vzali v potaz co nejvíce informací, aby jejich odhad byl co nejpřesnější.

“Není to vůbec záležitost toho, zda je někdo chytrý nebo hloupý. Emoce takto ovlivňují každého z nás. Ale výzkum ukazuje, že je možné vytvořit si od této své prvotní reakce odstup a zamyslet se více kriticky. Emocí se nezbavíme, ale nikdo nám nebrání vytvořit si návyk přemýšlet pomaleji – tak, jako kdyby nám někdo platil za správné odpovědi,” dodal Tóth.

Válka mi dala víru v lidi. Agresivní křiklouni ale vylezli a většina mlčí, k útokům…
Kandidáti do eurovoleb: první český celoevropský lídr, staré tváře i mladé pušky a…

redMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější