Nová Notre Dame s ovocným sadem u střechy. Slavný ekologický architekt zveřejnil odvážný návrh | Reflex.cz
nahoru

Nová Notre Dame s ovocným sadem u střechy. Slavný ekologický architekt zveřejnil odvážný návrh

Tereza Stonišová9. května 2019 • 14:40
Nová Notre Dame s ovocným sadem u střechy. Slavný ekologický architekt zveřejnil odvážný návrh
foto: Designboom.com

Vyhořelý gotický klenot Paříže, katedrála Notre Dame bude mít díky štědrým příspěvkům doslova ze všech koutů světa novou podobu. Než se tak stane, bude to ještě běh na dlouhou trať. Návrhy, jak by katedrála mohla vypadat, se však začínají objevovat už nyní. Svůj nápad představil například i populární belgický architekt Vincent Callebaut, jehož tvorba je známá především svým důrazem na ekologičnost, ale také značným futurismem a odvahou.

Své stavby již Vincent Callebaut realizoval třeba v newyorském Manhattanu nebo na Tchaj-pej. Svým důrazem na funkčnost staveb, která má posloužit především minimalizaci nežádoucích vlivů stavby na okolní prostředí, ale také smyslem pro pozoruhodné kombinace barev a materiálů zaujal Vincent Callebaut světovou veřejnost, a to rovněž z řad laiků. Tento architekt nyní zveřejnil svůj hrubý návrh, jak by mohla vypadat opravená gotická katedrála. Svůj projekt představil na webových stránkách orientovaných na architekturu a design – designboom.com.

Mystika gotických katedrál: Co spojuje pařížskou Notre-Dame s pražskou katedrálou…

Návrh jednačtyřicetiletého architekta se pokouší kombinovat původní vzhled katedrály – je v něm vidět jakási úcta k vyhořelému krovu, na nějž bylo dřevo káceno ještě v 11. století. Katedrála z jeho pera však nese prvky moderní, vzdušné, odvážné a majestátní budovy. Svůj projekt nazval architekt jednoduše „Znovuzrození“. Projekt vzdává hold také věžičce, která se vlivem požáru zřítila. Perličkou je pak množství ovocných stromů, které architekt umístil do prostoru střechy. Podle něj by stromy mohly plodit ovoce, které by se rozdávalo nejchudším. Tak by údajně svatostánek plnil ještě lépe svou původní a nejdůležitější funkci.

Ve slavné gotické katedrále Notre Dame, která se řadí k nejvýznamnějším památkám evropské středověké gotické architektury, vypukl požár předminulý týden v pondělí. Věhlasná a oblíbená památka přišla o střechu, vzácné dřevěné krovy s tisíc let starým dřevem a špičatou věžičku nad chrámovou lodí. Po požáru se ve světě zvedla mezi lidmi velká vlna solidarity a na pomoc vyhořelé katedrále vznikla řada sbírek.

Návrh belgického architekta si můžete prohlédnout ve fotogalerii:

Lži a Notre-Dame: Evropané kašlou na víru, nechodí do kostela, teď ale najednou…
Obří expediční jachta nebo nákup kusu Chile: Miliardáři milující přírodu do ní často…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější