Nová Notre Dame s ovocným sadem u střechy. Slavný ekologický architekt zveřejnil odvážný návrh | Reflex.cz
nahoru

Nová Notre Dame s ovocným sadem u střechy. Slavný ekologický architekt zveřejnil odvážný návrh

Tereza Stonišová9. května 2019 • 14:40
Nová Notre Dame s ovocným sadem u střechy. Slavný ekologický architekt zveřejnil odvážný návrh
foto: Designboom.com

Vyhořelý gotický klenot Paříže, katedrála Notre Dame bude mít díky štědrým příspěvkům doslova ze všech koutů světa novou podobu. Než se tak stane, bude to ještě běh na dlouhou trať. Návrhy, jak by katedrála mohla vypadat, se však začínají objevovat už nyní. Svůj nápad představil například i populární belgický architekt Vincent Callebaut, jehož tvorba je známá především svým důrazem na ekologičnost, ale také značným futurismem a odvahou.

Své stavby již Vincent Callebaut realizoval třeba v newyorském Manhattanu nebo na Tchaj-pej. Svým důrazem na funkčnost staveb, která má posloužit především minimalizaci nežádoucích vlivů stavby na okolní prostředí, ale také smyslem pro pozoruhodné kombinace barev a materiálů zaujal Vincent Callebaut světovou veřejnost, a to rovněž z řad laiků. Tento architekt nyní zveřejnil svůj hrubý návrh, jak by mohla vypadat opravená gotická katedrála. Svůj projekt představil na webových stránkách orientovaných na architekturu a design – designboom.com.

Mystika gotických katedrál: Co spojuje pařížskou Notre-Dame s pražskou katedrálou…

Návrh jednačtyřicetiletého architekta se pokouší kombinovat původní vzhled katedrály – je v něm vidět jakási úcta k vyhořelému krovu, na nějž bylo dřevo káceno ještě v 11. století. Katedrála z jeho pera však nese prvky moderní, vzdušné, odvážné a majestátní budovy. Svůj projekt nazval architekt jednoduše „Znovuzrození“. Projekt vzdává hold také věžičce, která se vlivem požáru zřítila. Perličkou je pak množství ovocných stromů, které architekt umístil do prostoru střechy. Podle něj by stromy mohly plodit ovoce, které by se rozdávalo nejchudším. Tak by údajně svatostánek plnil ještě lépe svou původní a nejdůležitější funkci.

Ve slavné gotické katedrále Notre Dame, která se řadí k nejvýznamnějším památkám evropské středověké gotické architektury, vypukl požár předminulý týden v pondělí. Věhlasná a oblíbená památka přišla o střechu, vzácné dřevěné krovy s tisíc let starým dřevem a špičatou věžičku nad chrámovou lodí. Po požáru se ve světě zvedla mezi lidmi velká vlna solidarity a na pomoc vyhořelé katedrále vznikla řada sbírek.

Návrh belgického architekta si můžete prohlédnout ve fotogalerii:

Lži a Notre-Dame: Evropané kašlou na víru, nechodí do kostela, teď ale najednou…
Obří expediční jachta nebo nákup kusu Chile: Miliardáři milující přírodu do ní často…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,060
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější