Obří expediční jachta nebo nákup kusu Chile: Miliardáři milující přírodu do ní často investují většinu svého majetku | Reflex.cz
nahoru

Obří expediční jachta nebo nákup kusu Chile: Miliardáři milující přírodu do ní často investují většinu svého majetku

Radka Typltová23. dubna 2019 • 19:01
Obří expediční jachta nebo nákup kusu Chile: Miliardáři milující přírodu do ní často investují většinu svého majetku
foto: revocean.org

Sociální sítě se začaly plnit výtkami, že je planeta Země v mnohem horším stavu než slavná katedrála Notre-Dame, a miliardářům, kteří se předháněli, kdo přispěje na její obnovu víc, je to šumafuk. Naštěstí to není úplně pravda. Někteří miliardáři už si toho dávno všimli a na záchranu planety poslali miliardy dolarů. A chystají se posílat další.

Švýcarský miliardář Hansjörg Wyss loni v říjnu prostřednictvím médií oznámil, že v příštích deseti letech daruje na záchranu planety miliardu dolarů. Finance budou postupně uvolňovány přes nadaci Wyss Foundation. V plánu je do roku 2030 zachovat 30 procent Země – v podobě půdy i oceánů – v původním stavu, bez zbytečných lidských zásahů. Wyss zároveň finančně přispěje na výzkum University of Bern, který je zaměřen na nejefektivnější strategie pro dosažení tohoto cíle. Dle jeho slov by však k zachování biologické diverzity a dostatečné ochraně volně žijících živočichů bylo potřeba, aby v neporušeném stavu zůstala minimálně polovina Země. „Musíme ochránit polovinu planety, abychom zachránili celou,“ napsal v článku pro The New York Times.

Velké agrofirmy ničí zemi. Vody je dost, jen se o ní neumíme starat, říká přírodovědec …

Loď pohlcující pět tun plastového odpadu denně

Finanční podpora filantropů a vlád je klíčová pro zachování míst s panenskou přírodou, kterým hrozí zničení, jako jsou například korálové útesy v Karibiku, ledovce Argentiny nebo zimbabwský národní park Gonarezhou (v překladu Místo mnoha slonů). Wyss se chystá úzce spolupracovat s lokálními organizacemi, které mají místní situaci zmapovanou nejlépe. Navazuje tak na předchozí součinnost s organizacemi jako třeba National Geographic Society, Nature Conservancy nebo Fundacion Flora y Fauna. Těm v minulosti už daroval přes 450 milionů dolarů.

Bývalý norský rybář, dnešní přední byznysmen a miliardář Kjell Inge Røkke zbohatl podnikáním v ropném průmyslu. Teď chce oceánu jeho službu oplatit. Loni se zavázal investovat lví podíl ze svého majetku ve výši 2,7 miliardy dolarů do boje s jeho znečištěním. K tomuto účelu staví více než 180 metrů dlouhou výzkumnou expediční jachtu nazvanou REV. Ta by měla disponovat čtyřicetitičlennou posádkou a šedesáti vědci na palubě, manévrovat oceánskými vodami a nasávat plastový odpad. Bude schopna pojmout a zrecyklovat až pět tun plastového odpadu denně. Zároveň bude sloužit jako mobilní laboratoř, v níž budou vědci zkoumat a pozorovat podmořské ekosystémy.

Norský hotel Svart: Zelená budoucnost cestování se staví na severním polárním kruhu

Jde to i bez milionů na kontě

Tím ale výčet filantropů, kteří investují především do umění stvořeného přírodou, nekončí. Americký novinář a spisovatel literatury faktu Edward Humes (v roce 1989 získal Pulitzerovu cenu za investigativní článek o americké armádě) vydal v roce 2009 knihu Eco Barons: The Dreamers, Schemers, and Millionaires Who Are Saving Our Planet. Můžete se v ní dočíst o pěkné řádce novodobých hrdinů, kteří bez velkého humbuku zasvětili své životy a bohatství záchraně planety. Patří mezi ně například bývalý surfař, horolezec a soukromý pilot Douglas Tomkins – zakladatel oděvních značek North Face a Espirit. Ty prodal poté, co dospěl k závěru, že jediným cílem bylo přimět lidi k nákupu věcí, které ve skutečnosti nepotřebují. Spolu se svou manželkou během posledních 18 let odkoupili více než 2 miliony akrů pozemků v Chile a Argentině a vrací jim jejich přirozenou tvář.

Další bohatou ekologickou investorkou je například Roxanne Quimby, která začala v 70. letech minulého století prodávat organický med, balzám na rty a svíčky z včelího vosku ze svého minibusu Volkswagen a postupně vybudovala kosmetickou firmu Burt´s Bees. Nedávno prodala svůj podíl ve společnosti a spolu s utrženými penězi si přišla na pěkných 360 milionů dolarů. Nepoužila je na nic jiného než na péči o přírodu, která jí pomohla zbohatnout. Investovala je do vytvoření obří veřejné rezervace v lesích amerického Maine.

Miliardáři zachraňují Notre-Dame. Francouzští boháči již na opravu chrámu darovali přes…

Účinně zachraňovat svět ale můžete i bez milionů na kontě. Příkladem budiž třeba Carole Allen, ovdovělá svobodná matka z Houstonu, která shromáždila skupinu studentů a společně intenzivně bojovali za právo na život ohrožených mořských želv. Svým entusiasmem inspirovala spoustu dalších lidí, kterým nebyl osud želv lhostejný. Vysloužila si tím hněv rybářských flotil lovících krevety v Mexickém zálivu. 17 tisíc lodí tu každoročně spolu s krevetami nasbíralo do sítí i tisíce želv. Díky úsilí Carole Allen a jejích mladých spolubojovníků nakonec došlo ke změně zákonů. Rybáři museli do svých sítí nainstalovat úniková zařízení, která umožňují želvám opustit smrtící past a nově také platí částečný zákaz lovu krevet do pěti mil od pobřeží.

Ekobarony se můžete stát i vy. Stačí přejít od slov a sdílení rozhořčených postů na Facebooku k činům.

12hodinová pracovní doba je požehnáním, zaměstnanci leniví, tvrdí čínští miliardáři
Nový James Bond bude vegetarián a aktivista, Bond girl jako osoba třetího pohlaví

Radka TypltováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější