Do zemské atmosféry vlétl objekt, který nepochází ze Sluneční soustavy | Reflex.cz
nahoru

Do zemské atmosféry vlétl objekt, který nepochází ze Sluneční soustavy

Petr Kubala, vtm.zive.cz20. dubna 2019 • 11:30
Do zemské atmosféry vstoupil objekt z jiné planetární soustavy - ilustrační snímek
Do zemské atmosféry vstoupil objekt z jiné planetární soustavy - ilustrační snímek
• foto: 
NASA / Bill Dunford

V polovině října 2017 objevili astronomové první mezihvězdný asteroid, který pojmenovali ‘Oumuamua. Přiletěl od jiné hvězdy, prolétl Sluneční soustavou, vyvolal spekulace o mimozemské lodi a zase míří pryč do z našeho planetárního systému. ‘Oumuamua je sice první, ale podobní návštěvníci sluneční soustavy zřejmě nebudou až tak vzácní. Jen se špatně hledají.

Amir Siraj a Abraham Loeb z Harvard University prošli katalog jasných meteorů CNEOS a objevili meteor, který pravděpodobně nepocházel ze Sluneční soustavy. Původní těleso se pohybovalo rychlostí 60 km/s po hyperbolické dráze. Na rozdíl od prvního mezihvězdného asteroidu se mu do cesty připletla naše planeta.

Objekt o velikosti asi 45 cm vstoupil do atmosféry 8. ledna 2014 v 18:08 našeho času nad Papuou-Novou Guineou. Vzhledem k velikosti a zejména rychlosti je nepravděpodobné, že by průlet atmosférou přežil.

Více o prvním mezihvězdném meteoru se dozvíte na VTM.zive.cz >>>

Jurij Gagarin - slévač z malé vesnice, který dobyl vesmír. O jeho smrti panují dodnes …
Země se častěji než v minulosti sráží s asteroidy, podle vědců nám ale katastrofa nehrozí

Petr Kubala, vtm.zive.czVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější