nahoru

Do zemské atmosféry vlétl objekt, který nepochází ze Sluneční soustavy

Petr Kubala, vtm.zive.cz 20. dubna 2019 • 11:30
Do zemské atmosféry vstoupil objekt z jiné planetární soustavy - ilustrační snímek
Do zemské atmosféry vstoupil objekt z jiné planetární soustavy - ilustrační snímek
• foto: 
NASA / Bill Dunford

V polovině října 2017 objevili astronomové první mezihvězdný asteroid, který pojmenovali ‘Oumuamua. Přiletěl od jiné hvězdy, prolétl Sluneční soustavou, vyvolal spekulace o mimozemské lodi a zase míří pryč do z našeho planetárního systému. ‘Oumuamua je sice první, ale podobní návštěvníci sluneční soustavy zřejmě nebudou až tak vzácní. Jen se špatně hledají.

Amir Siraj a Abraham Loeb z Harvard University prošli katalog jasných meteorů CNEOS a objevili meteor, který pravděpodobně nepocházel ze Sluneční soustavy. Původní těleso se pohybovalo rychlostí 60 km/s po hyperbolické dráze. Na rozdíl od prvního mezihvězdného asteroidu se mu do cesty připletla naše planeta.

Objekt o velikosti asi 45 cm vstoupil do atmosféry 8. ledna 2014 v 18:08 našeho času nad Papuou-Novou Guineou. Vzhledem k velikosti a zejména rychlosti je nepravděpodobné, že by průlet atmosférou přežil.

Více o prvním mezihvězdném meteoru se dozvíte na VTM.zive.cz >>>

Petr Kubala, vtm.zive.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.