Milovník ptáků bere turisty, aby s ním doprovodili ptáky při migraci

Milovník ptáků bere turisty, aby s ním doprovodili ptáky při migraci Zdroj: voleraveclesoiseaux.com

Milovník ptáků bere turisty, aby s ním doprovodili ptáky při migraci
Milovník ptáků bere turisty, aby s ním doprovodili ptáky při migraci
Milovník ptáků bere turisty, aby s ním doprovodili ptáky při migraci
Milovník ptáků bere turisty, aby s ním doprovodili ptáky při migraci
7
Fotogalerie

Létejte s ptáky, zažijte 35 minut věčnosti. Francouz bere lidi do oblak, aby vedli migrující husy

Devětapadesátiletý Francouz Christian Moullec je vzděláním meteorolog. Jeho láska k ptákům je však natolik velká, že si přál létat s nimi v oblacích. Trápilo ho, že někteří stěhovaví ptáci nemohli kvůli změnám životního prostředí přelétat, a tak se rozhodl získat jejich důvěru a na cestě je doprovodit. Teď s sebou bere na fascinující cestu i turisty.

 „Když létám s ptáky, je to jako bych zažil pár minut věčnosti. Tyto chvíle prožívám naprosto vědomě a s plností, která prostupuje mou maličkostí,“ popisuje Moullec svou vášeň. Prvotním cílem a impulsem byl návrat husy běločelé do divoké laponské krajiny. Měl se stát vedoucím ptákem, jakousi „husí matkou“, která ostatním ukazuje cestu.

Svůj experiment odstartoval už v roce 1995, když si všiml, že husy mají problém s přesunem mezi Německem a Švédskem. Začal létat ultralehkým letadlem, z nějž jsou ptáci takřka na dosah ruky. „Nejprve mě nechtěli následovat,“ vypráví milovník ptáků. Mladé osiřelé husy si získával metodou imprintingu (vštěpování). Imprinting označuje ranou fázi života zvířete, kdy získává poznatky a návyky, které se již nedají změnit.  V případě osiřelých hus to byl fakt, že Moullec je jejich otec, kterého mohou při migraci následovat.

„Po třech letech jsem byl připraven na první stěhování s třiatřiceti mladými husami,“ říká Francouz. Od roku 2008 s sebou na let bere i turisty. Jeho hlavním cílem je prý upozornit na pokles ptačí populace v Evropě kvůli tomu, že přicházejí o své přirozené prostředí. „Za posledních 30 let zmizela z Evropy třetina divokých ptáků. Je to katastrofa. Nádherné snímky, které mám z letů, by mohly pomoci odvyprávět tento příběh,“ sdílí letec své přání.

15 hodin cesty pro 35 minut věčnosti

 Pětatřicet minut dlouhý let v čele ptačího hejna vyjde zhruba na 16 tisíc korun. „Zájemci jsou z celého světa. Někteří letí i 15 hodin, aby pak strávili 35 minut s ptáky. Pasažéři si odnášejí velmi silné zážitky,“ popisuje Moullec nevšední zkušenost.

„Občas pobízím pasažéry, aby se ptáků dotkli, když cítím, že jim to nebude vadit. Ale hladit si anděly nebes je jako okusit ovoce poznání – velice nebezpečné,“ varuje „ptačí otec“, jak ho nazvali Číňané, když po dvou měsících se svým hejnem doletěl právě do jejich vlasti. Jako jeden z nejsilnějších zážitků Moullec popisuje let s kompletně ochrnutou ženou. „V slzách mi řekla, že je to poprvé v životě, co je její tělo volné jako pták.“