Létejte s ptáky, zažijte 35 minut věčnosti. Francouz bere lidi do oblak, aby vedli migrující husy | Reflex.cz
nahoru

Létejte s ptáky, zažijte 35 minut věčnosti. Francouz bere lidi do oblak, aby vedli migrující husy

Clara Zangová4. března 2019 • 15:32
Létejte s ptáky, zažijte 35 minut věčnosti. Francouz bere lidi do oblak, aby vedli migrující husy
foto: voleraveclesoiseaux.com

Devětapadesátiletý Francouz Christian Moullec je vzděláním meteorolog. Jeho láska k ptákům je však natolik velká, že si přál létat s nimi v oblacích. Trápilo ho, že někteří stěhovaví ptáci nemohli kvůli změnám životního prostředí přelétat, a tak se rozhodl získat jejich důvěru a na cestě je doprovodit. Teď s sebou bere na fascinující cestu i turisty.

 „Když létám s ptáky, je to jako bych zažil pár minut věčnosti. Tyto chvíle prožívám naprosto vědomě a s plností, která prostupuje mou maličkostí,“ popisuje Moullec svou vášeň. Prvotním cílem a impulsem byl návrat husy běločelé do divoké laponské krajiny. Měl se stát vedoucím ptákem, jakousi „husí matkou“, která ostatním ukazuje cestu.

Svůj experiment odstartoval už v roce 1995, když si všiml, že husy mají problém s přesunem mezi Německem a Švédskem. Začal létat ultralehkým letadlem, z nějž jsou ptáci takřka na dosah ruky. „Nejprve mě nechtěli následovat,“ vypráví milovník ptáků. Mladé osiřelé husy si získával metodou imprintingu (vštěpování). Imprinting označuje ranou fázi života zvířete, kdy získává poznatky a návyky, které se již nedají změnit.  V případě osiřelých hus to byl fakt, že Moullec je jejich otec, kterého mohou při migraci následovat.

„Po třech letech jsem byl připraven na první stěhování s třiatřiceti mladými husami,“ říká Francouz. Od roku 2008 s sebou na let bere i turisty. Jeho hlavním cílem je prý upozornit na pokles ptačí populace v Evropě kvůli tomu, že přicházejí o své přirozené prostředí. „Za posledních 30 let zmizela z Evropy třetina divokých ptáků. Je to katastrofa. Nádherné snímky, které mám z letů, by mohly pomoci odvyprávět tento příběh,“ sdílí letec své přání.

15 hodin cesty pro 35 minut věčnosti

 Pětatřicet minut dlouhý let v čele ptačího hejna vyjde zhruba na 16 tisíc korun. „Zájemci jsou z celého světa. Někteří letí i 15 hodin, aby pak strávili 35 minut s ptáky. Pasažéři si odnášejí velmi silné zážitky,“ popisuje Moullec nevšední zkušenost.

„Občas pobízím pasažéry, aby se ptáků dotkli, když cítím, že jim to nebude vadit. Ale hladit si anděly nebes je jako okusit ovoce poznání – velice nebezpečné,“ varuje „ptačí otec“, jak ho nazvali Číňané, když po dvou měsících se svým hejnem doletěl právě do jejich vlasti. Jako jeden z nejsilnějších zážitků Moullec popisuje let s kompletně ochrnutou ženou. „V slzách mi řekla, že je to poprvé v životě, co je její tělo volné jako pták.“

Kamery zachytily vzácného a tajemného černého pantera. Nebyl k dostižení 110 let
Bydlení se zvířaty v přírodní rezervaci Moremi aneb Nechte se hýčkat luxusem v deltě …
Thajský National Elephant Institute: Domov sloních umělců
Anna Schlindenbuch 12. února 2019 • 12:21

Thajský National Elephant Institute: Domov sloních umělců

 

 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,070
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější