nahoru

Umělé oplodnění i nejhorší chvíle v Bílém domě. Co všechno Michelle Obamová prozradila v memoárech?

Johana Kudrnová16. listopadu 2018 • 18:00
Umělé oplodnění i nejhorší chvíle v Bílém domě. Co všechno Michelle Obamová prozradila v memoárech?
foto: Scott Olson

Bývalá první dáma Spojených států amerických Michelle Obamová vydala memoáry, ve kterých se vyjadřuje nejen k osmi letům prožitým v Bílém domě, ale také ke svému manželství nebo předávání agendy Melanii Trumpové. Obamová se v minulosti vyjadřovala k mnohým tématům otevřeně, většina reflexí byla proto předem očekávaná. Najevo ovšem vyšly také informace, o kterých slavný pár dříve nemluvil. Co všechno bývalá první dáma prozradila?

V první části vzpomínek Michelle Obamová rekapituluje období, kdy se se svým budoucím mužem seznámila. Zpočátku prý nevěděla, co si o mladém právníkovi myslet. Lidé z její zkušenosti měli od advokátů afroamerického původu očekávání, jež neodpovídala jejich schopnostem.

Během krátké doby se však zamilovala do zvláštní kombinace vlastností, kterými se Barack odlišoval od všech ostatních. O ruku ji požádal originálně. Během romantické večeře nejdříve přednesl důvody, proč považuje manželství za nepotřebnou instituci. Poté rozčilenou Michelle požádal o ruku. Rozhořčení v mžiku vystřídal nával štěstí.

Partnerství známé pro svou stabilitu si však od roku 1992 prošlo i několika krizemi. Jednou podle Obamové dokonce manželé vyhledali pomoc vztahového psychologa. Bývalá první dáma v memoárech také otevřeně promluvila o svých problémech s početím. Po potratu s manželem úspěšně podstoupili umělé oplodnění.

Nelehké pro manžele bylo také rozhodování, zda by se měl Barack ucházet o post amerického prezidenta. Michelle jej nakonec v rozhodnutí pokusit se dobýt Bílý dům podpořila, v momentech, kdy se do ní ale média například obouvala kvůli postavě, měla manželovi krok, který změnil život celé rodině, za zlé.

Zvyknout si na roli první dámy ji pomohla Laura Bushová i ostatní vysloužilé první dámy. Michelle byla připravená prokázat stejnou službu také své následnici. Melania Trump však pomoc odmítla.

Obamová také prozradila detaily svého setkání s britskou královnou Alžbětou II. Vtipkovaly spolu prý třeba o nepohodlných botách. Když královně během focení položila přátelsky ruku na záda, média ji odsoudila. Alžběta si ji však také kvůli tomuto neformálnímu gestu oblíbila a při dalším setkání jí dokonce nabídla zaujmout místo vedle sebe při přejezdu autem, což podle protokolu není běžné.

Za nejtěžší okamžik osmi let strávených v Bílém domě považuje Michelle Obamová den, kdy v roce 2012 Ameriku ochromily zprávy o střelbě na základní škole v connecticutském Newtonu. Barack Obama byl podle vzpomínek své ženy masakrem dětí hluboce zasažen. Bylo to jedinkrát během celé doby jeho prezidentství, kdy mimo pracovní program vyhledal svou ženu, aby s ní sdílel těžkost svého prezidentského břímě.Klíčová slova: knihy, USA, Michelle ObamaDiskuse ke článku