Barack Obama zvítězil v anketě o největšího prezidenta. Druhý je Clinton | Reflex.cz
nahoru

Barack Obama zvítězil v anketě o největšího prezidenta. Druhý je Clinton

Tereza Stonišová15. července 2018 • 17:00
Barack Obama zvítězil v anketě o největšího prezidenta. Druhý je Clinton
foto: Profimedia.cz

Nejnovější průzkum, jehož výsledky zveřejnil americký server USA Today, ukázal, že za největšího prezidenta v historii považují Američané Baracka Obamu. Otázka v anketě zněla doslova „Který z amerických prezidentů vykonával nejlépe svou funkci?“ V anketě se umístil na druhém místě Bill Clinton, třetí Ronald Reagan.

Obamu za nejsvědomitějšího prezidenta historie zvolilo 44 procent respondentů, další v pořadí je Bill Clinton, jehož v žebříčku vyneslo na druhou pozici 33 procent dotázaných. Do průzkumu zařadili jeho tvůrci i Donalda Trumpa. Obamu nejčastěji označovali za nejlepšího mileniálové, měl u nich úspěch 62 procent. Reagana naopak chválila generace narozená mezi lety 1965 a 1980.

Mezi významné Obamovy kroky v roli prezidenta patří například pokus o smíření s castrovskou Kubou. Obama navštívil Kubu jako první úřadující americký prezident po 88 letech. Třídenní návštěvu završil projevem k obyvatelům Kuby. Cílem cesty bylo prohloubit sbližování států, jehož začátek spolu s Castrem oznámil v roce 2014. Od té doby obě země obnovily diplomatické styky, letecké a poštovní spojení a USA povolily dovoz některého zboží a podnikání amerických firem v některých odvětvích. Dalším jeho diskutovaným krokem je dohoda s Íránem, kterou podepsalo šest mocností včetně USA v roce 2015. Dohodu kritizuje především současný prezident Donald Trump.

Ronald Reagan byl v době, kdy opouštěl svůj post, velmi oblíbený. V anketách pravidelně vedl žebříček nejoblíbenějších amerických prezidentů, jeho odchod z vrcholné politiky však pošramotila aféra Irangate, která odhalila propojení Reaganových nejvyšších poradců s tajnými dodávkami zbraní do Íránu.

S fotografem Vaškem Šilhou a ředitelem pražské zoo Miroslavem Bobkem do pouště Gobi za…
Muž našel v popelu shořelého domu snubní prstýnek, o ruku žádal přímo v troskách
V nedýchatelném Dillí chtěli utnout 16 tisíc stromů, zachránilo je občanské hnutí. V…

 

 

 Klíčová slova: Obama, USA, prezidenti, zprávy, průzkum


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější