Národní linka pro odvykání kouření rozšiřuje služby. Nově poradí i závislým na alkoholu a hazardu | Reflex.cz
nahoru

Národní linka pro odvykání kouření rozšiřuje služby. Nově poradí i závislým na alkoholu a hazardu

red25. října 2018 • 10:50
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Národní linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti. Telefonní spojení zůstává stejné – bezplatná linka 800 350 000. Automatické rozhraní klienta po zadání volby nasměruje na konkrétní službu.

Národní linka pro odvykání kouření vypořádala v průběhu loňského roku 1105 hovorů a 189 poradenských e-mailů. V listopadu 2017 dokonce objem telefonátů narostl na 257, čímž se stal pro specializované konzultanty nejvytíženějším měsícem v roce. „Oproti předchozím měsícům narostl počet hovorů 2,5násobně a drží se doposud“, dodává adiktolog Adam Kulhánek. Z těch, kteří začali na lince s odvykáním, po půl roce nekouřilo 44 % a téměř 33 % snížilo počet vykouřených cigaret za den. Linka nenabízí pomoc jen závislým, ale i jejich blízkým, kteří volají kvůli obavám o zdraví svých partnerů, rodičů či dětí. Základem činnosti linky je delší vstupní konzultace, která pomáhá nastavit individuální průběh odvykání pro každého klienta. Služby linky může využít kdokoliv, počet konzultací není nijak omezen. Pro nové služby to ale platit nebude.

Vladimír Pikora: Podle oficiálních dat kouření prospívá zdraví
VLADIMÍR PIKORA 21. června 2018 • 15:03

Vladimír Pikora: Podle oficiálních dat kouření prospívá zdraví

Národní linka pro odvykání alkoholu se zaměří na ty, kteří chtějí získat informace o svém pití a jeho možných důsledcích, ale také na jejich blízké. Podle Miroslava Bartáka z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity jich je v České republice zhruba 600 000 a řadíme se tak podobně jako u tabáku ke špičce v počtu závislých v Evropě. Linka pro alkohol funguje podobně jako linka pro tabák každý pracovní den od 10 do 18 hodin, avšak s drobným rozdílem. Počet hovorů s klientem je oproti Národní lince pro odvykání kouření omezen na 6. Klientům jsou totiž zatím nabízeny pouze informace, které jim mohou pomoci v dalším rozhodování. Služba je k dispozici také lidem, kteří mají obavy o své blízké a potřebují poradit o možnostech podpory a pomoci.

Komici roku: Poslanci ANO hlasovali proti kuřárnám, které sami navrhli. Dostali totiž…

I Národní linka pro odvykání hraní drží ze stejných důvodů princip maximálního počtu 6 telefonických konzultací. Služba se však nezaměřuje pouze na hazardní hráče u automatů, ale pokrývá i další aspekty hráčství ve 21. století. Kromě klasického sázení nabízí poradenství i v případě netolismu (závislosti na technologiích) a tzv. gaming disorder (závislosti na hraní počítačových her). „Hraní se celkově stále více přesouvá do on-line prostoru, a to se týká všech typů hazardních her. Ohroženi jsou především mladí muži. Mezi patologickými hráči jsou zejména hráči na tzv. automatech, ale v poslední době se přidávají i kurzové a live sázky on-line,“ potvrzuje Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Linka je opět určena také lidem, kteří mají ve svém okolí závislého hráče a nevědí, jak mu pomoci. Třeba i proto, že se bojí, aby situaci sami ještě nezhoršili. I na takové dotazy jsou speciálně vyškolení konzultanti připraveni.

„Rozšířená sestava národních linek zvyšuje nabídku informací pro lidi v nelehké životní situaci. Díky nim vystupuje více než u kuřáků do popředí aspekt pomoci těm, kteří trpí mnohdy nejvíce, totiž osobám blízkým uživatelům,“ shrnuje problematiku Mgr. Lukáš Kohoutek, prezident České koalice proti tabáku.

Spotřeba piva v Česku klesá. Méně jej pijeme kvůli zdraví, vyšší ceně i zákazu kouření

„Rozšíření informační linky o další služby vnímám jako užitečné. Zachování jednotného telefonního kontaktu 800 350 000 je praktický krok, aby nedocházelo k záměně mezi závislostmi a každému, kdo se na linku obrátí, byla poskytnuta adekvátní informační pomoc. V tuto chvíli se na linku mohou obracet jak lidé, kteří chtějí změnit své návyky v oblasti kouření, hazardního hraní a konzumace alkoholu, tak i jejich příbuzní a známí,“ kvituje rozšíření národní linky Jarmila Vedralová, národní protidrogová koordinátorka.

Národní linka pro odvykání kouření byla zřízena Úřadem vlády České republiky v rámci Národních stránek pro podporu odvykání kouření, které spravuje Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, a provozuje ji Česká koalice proti tabáku. Projekt je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Václav Klaus ml.: Poslance Foldynu mám rád, je to autentický obhájce levicově…
Český venkov: Ano, někde už je líp... A někde ne
Marek Stoniš 25. dubna 2018 • 16:26

Český venkov: Ano, někde už je líp... A někde ne

red


Klíčová slova: kouření, alkohol, závislost, odvykání


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější