nahoru

The Economist: žebříček nejlepších a nejhorších měst pro život. Nejlepší místo máme kousek od hranic

Daniel Baret 14. srpna 2018 • 10:41
The Economist: žebříček nejlepších a nejhorších měst pro život. Nejlepší místo máme kousek od hranic
foto: profimedia.cz

Rakouské hlavní město Vídeň letos obsadilo podle prestižního žebříčku nejlepších měst pro život, který tradičně sestavuje britský ekonomický časopis The Economist, první místo. Nejhůře hodnocenými městy jsou ty, které mají problém s terorismem, kriminalitou, problematickou a často až chaotickou dopravou i problémy se životním prostředím. Praha se v hodnocení 140 měst pohybovala v posledních letech na konci páté desítky. Na žebříček nejlepších měst se podívejte do galerie.

Odborníci sestavují index nejlepších měst světa pro život do žebříčku, který se jmenuje  Economist Intelligence Unit. Hodnotí se bezpečnost, dostupnost kvalitního vzdělání, služby ve zdravotnictví, možnosti kulturního vyžití, doprava a životní prostředí.

Vídeň se dostala v rámci tohoto srovnání na první místo poprvé. Kvůli bezprostřední blízkosti by se proto měla stát i jakýmsi vzorem pro Prahu.

Podle letošního průzkumu se až v polovině případů hodnocení vybraných měst zlepšilo. Zajímavé je, že v první desítce jsou až tři města z Austrálie (Melbourne, Sydney a Adelaide) a tři z Kanady (Calgary, Vancouver a Toronto). To svědčí o vysoké kvalitě života v těchto zemích.

Která města jsou naopak nejhorší?

10 nejhorších měst pro život v roce 2018:

1. Damašek, Sýrie
2. Dháka, Bangladéš
3. Lagos, Nigérie
4. Karáčí, Pákistán
5. Port Moresby, Papua-Nová Guinea
6. Harare, Zimbabwe
7. Tripolis, Libye
8. Douala, Kamerun
9. Alžír, Alžírsko
10. Dakar, Senegal

10 nejlepších měst pro život najdete ve fotogalerii: 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.