Je vám horko? Podívejte se do nejchladnějšího místa v Česku | Reflex.cz
nahoru

Je vám horko? Podívejte se do nejchladnějšího místa v Česku

Tereza Stonišová26. července 2018 • 11:42
Je vám horko? Podívejte se do nejchladnějšího místa v Česku
foto: Tereza Stonišová

Na cestě mezi šumavskou Horskou Kvildou, malebnou vesnicí ve vrcholových částech Šumavy, a známější Kvildou se nachází nenápadná odbočka a parkoviště. Z něj vede cesta směrem k Jezerní slati, místu, kde je průměrná roční teplota jen jeden stupeň nad nulou. Místo je citlivé i unikátní, a především nejchladnější v České republice.

I v letních měsících je znát, že má jiné klima než jeho okolí. I při jinak vysokých teplotách se tady teplota nevyšplhá nad 15 stupňů. Jezerní slať je rozlehlé rašeliniště vedené jako přírodní památka, kde kromě rozmanité fauny a flóry najdeme také chlad a vítr. Název slať pochází z dob, kdy v místě bylo kromě rašeliniště také jezero. Na Šumavě je známá také Tříjezerní slať, ale tady teplotní rekordy nehledejme.

Rašeliniště a nedaleký zalesněný šumavský vrchol Antýgl lze pozorovat z nedaleké rozhledny, vybudované podél dřevěné stezky pro turisty. Z rozhledny je vidět celá slať jako na dlani. Rašeliny jsou bohaté na různé vysokohorské, chladumilné rostliny. Typické jsou například kleče (jichž je ovšem v jiných částech Šumavy více – vlivem těžby, jež naštěstí od 30. let ustala), ale také brusinky, borůvky či různé druhy smrků.

Předpověď počasí Jaromíra Soukupa: Šéfovi TV Barrandov zbývá zdolat poslední vrchol

Unikáty

Místo je obzvláště citlivé na pohyb a zásahy člověka. V minulosti bohužel na unikátnost Jezerní slati nebyl brán dostatečný ohled, v místě se hojně těžilo a rašeliniště se odvodňovala, aby se do míst lépe dostal člověk. I proto je část oblasti chudší na zmiňované kleče. Některé unikáty však zůstaly a patří vůbec k nejvzácnějším druhům ve střední Evropě – například smrk či bříza zakrslá, která roste jen do výšky zhruba půl metru, se řadí mezi evropské rarity.

Na Jezerní slati pravidelně padají teplotní rekordy. Například během začátku letošního července, kdy teplotní minima hlásily například i chladné Krkonoše, bylo na Jezerní slati –3,8 stupně. V lednu, únoru i březnu meteorologové v tomto místě pravidelně měří teploty pod 20 stupňů bodu mrazu. Upozorňují však, že se minimální teploty zvyšují. Před 13 lety naměřili na Jezerní slati i –36,9 stupně, letošní „rekordy“ se pohybují okolo –20 a –26 stupňů Celsia.

Děs z hlubin oceánu: Až uvidíte tyhle snímky, tak možná už do moře nikdy nevkročíte

Senátní volby v kostce: Všechny podstatné informace pro druhé kolo na jednom místě
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější