Volby do Senátu 2018: termín, kandidáti, lístky, průkaz, komise, výsledky | Reflex.cz
nahoru

Senátní volby v kostce: Všechny podstatné informace na jednom místě

-mic-20. července 2018 • 09:30
Senátní volby
Senátní volby
• foto: 
ČTK

Už 5. října začnou letošní senátní volby. Volit se bude v 27 volebních obvodech, které reprezentují třetinu Senátu. Bude se volit právě u vás? Jak naložit s volebními lístky a můžete volit i jinde než u vás v obci? O co v senátních volbách jde? Co mohou volby změnit a jaké pravomoci má vlastně Senát?

Kdy se volí: 1. a 2. kolo

Řádný termín prvního kola voleb do Senátu je letos v pátek a v sobotu 5. a 6. října. Případné druhé kolo proběhne o týden později, tedy 12. a 13. října a postupují do něj dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. Druhé kolo proběhne pouze, pokud v prvním kole žádný z kandidátů nezíská více než 50 procent odevzdaných hlasů.

Kde se volí: 27 volebních obvodů

Jako vždy se volí ve třetině senátních volebních obvodů, kterých je celkem 81. Volební obvody většinou přibližně kopírují okresy, ale je tu dlouhá řada výjimek – často jsou hranice o pár vesnic posunuté, někdy jsou okresy rozdělené, jindy je vyjmuto největší město.

27 obvodů, kde se letos volí do Senátu a na co si musíte dát pozor. Čtěte ZDE >>>

Kdo se volí: Kandidáti

Kandidáti musí svou přihlášku do voleb podat nejpozději 31. července. V každém volebním obvodě se může senátorem stát jediný kandidát. Ten musí získat v prvním nebo ve druhém kole více než 50 procent odevzdaných hlasů.

Kandidovat chtějí aktivisté, současní senátoři i prezidentští kandidáti >>>

Sociální demokraté ustupovali až se lapili do koalice hanby. Na podzim je čeká oranžové…

Jak se volí: Volební lístky

Volební lístky by vám před prvním kolem měly přijít domů. Na každém volebním lístku bude jeden kandidát. Ve volební místnosti pak lístek s vámi vybraným kandidátem vložíte do přidělené obálky a obálku vhodíte do urny. Nic nekřížkujete ani nekroužkujete, do obálky můžete vložit jen jeden lístek, jinak je váš hlas neplatný. V případě, že vám lístky domů nedorazí, dostanete je přímo ve volební místnosti. Lístky kandidátů postupujících do druhého kola už vám domů nedorazí v žádném případě, dostanete je ve volební místnosti.

Jak se volí do Senátu: Nekroužkujte, vyberte jen jednoho kandidáta. Volby ale může rozhodnout i los. Podrobnosti se dozvíte z videa ZDE >>>

Jak volby mohou změnit Senát

Nejsilnější klub má před volbami ČSSD, která má 24 senátorů. Druzí jsou lidovci s nezávislými (16 senátorů). Třetí je STAN s 12 senátory a čtvrtá ODS s 10 členy horní komory. Zdaleka nejvíc mandátů obhajuje ČSSD, konkrétně 12, čtyři ODS, po třech pak lidovci a STAN. Ze sociální demokracie to dělá nejzranitelnější stranu. Jinými slovy může přijít o nejvíce senátorů. Naopak vzhledem k politickým okolnostem může nejvíce posílit klub KDU-ČSL a stát se nejsilnějším klubem Senátu vůbec. Celkově se ve volbách hraje i o většinu v Senátu. Teoreticky jí mohou dosáhnout strany vládní koalice, tedy ANO, ČSSD a KSČM, ale je to velice nepravděpodobné.

Jak se po volbách změní složení Senátu? Čtěte ZDE >>>

Význam a pravomoci Senátu

Horní komora parlamentu plní několik úkolů. Zaprvé je to opravář zákonů, které přijdou ze sněmovny. Ty totiž může sněmovně vrátit, případně navržené zákony pozměňovat. Zadruhé je Senát strážcem Ústavy, neboť sněmovna u zákonů, které vyjmenovává Ústava, nemůže Senát přehlasovat. Zatřetí může Senát přebrat pravomoci sněmovny v době, kdy je dolní komora rozpuštěná, a vydávat tzv. zákonná opatření. Začtvrté se o Senátu mluví jako o pojistce demokracie, a to mimo jiné proto, že má poslední slovo při jmenování ústavních soudců.

Jaké má český Senát pravomoci a jak se jeho fungování liší od Poslanecké sněmovny. Podívejte se na video ZDE >>>

Část voličů ANO kdysi volila pravicové strany. Teď jim nevadí podpora KSČM. Jaký kabát…

Volební komise

Lidé se na volbách mohou podílet nejen kandidaturou či odevzdáním svého hlasu, ale také jako členové volebních komisí. Tím se můžete stát buď nominací nějaké volební strany či přihlášením na radnici. Za činnost v průběhu voleb dostávají volební komisaři odměny v závislosti na počtu souběžných voleb a počtu kol.

 Jak se stát členem volební komise a jaká je za práci volebního komisaře odměna. Podívejte se na video ZDE >>>

Voličský průkaz

V případě senátních voleb můžete volit kdekoliv ve volebním obvodu, pokud si před tím vyřídíte voličský průkaz. Nemůžete s ním ale volit v jiném volebním obvodu, než v jakém máte trvalé bydliště. Žádost o průkaz má svá pravidla a lhůty. Podat žádost můžete teoreticky nejpozději dva dny před prvním dnem voleb.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k volbám. Čtěte ZDE >>>

Jak se volí v komunálních volbách? Velké křížky stranám a malé křížky lidem napříč …
Starostové a obecní zastupitelstva se těší největší důvěře lidí. Další důvod, proč…

-mic-
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,300
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější