nahoru

V pátek uvidíme z Česka unikátní zatmění Měsíce, bude nejdelší v tomto století

ČTK 25. července 2018 • 09:50
V Česku nastane nejdelší zatmění měsíce v tomto století
V Česku nastane nejdelší zatmění měsíce v tomto století
• foto: 
500px.com

Páteční večerní obloha nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění v tomto století. Delší nastane za 105 let. V Česku se úplné zatmění odehraje v pátek 27. července mezi 21:30 až 23:13. Na pozorování významného vesmírného úkazu už láká pozorovatele řada hvězdáren. Vzácný úkaz navíc doplní ještě další jev, kdy se planeta Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci, čímž bude pozorovatelná celou noc. Jak můžete vzácný úkaz pozorovat?

- Zatmění Měsíce je astronomický jev, kdy je měsíční kotouč zastíněn planetou Zemí. Dochází k němu při úplňku, když se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce. Tento jev nastává zhruba dvakrát až třikrát ročně, nad územím České republiky se objevuje zhruba jednou za tři roky.

- Rozlišují se tři druhy zatmění Měsíce - polostínové, při němž žádná část Měsíce není zcela zastíněna Zemí; částečné a úplné. Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze, což znamená, že se jeho vzdálenost od mateřské planety pravidelně mění. V nejzazším bodě se vzdálí až na zhruba 406.000 kilometrů, zatímco v nejbližším bodě se přiblíží na 363.000 kilometrů.

- Při úplném zatmění je Měsíc stále slabě vidět, což je způsobeno refrakcí slunečního světla v horních vrstvách zemské atmosféry. Kvůli rozptýlenému světlu v atmosféře se však Měsíc zbarví do hnědočervených tónů. Intenzita zbarvení je pro každé zatmění specifická, někdy nastává úkaz zvaný "krvavý Měsíc", kolem kterého koluje spousta pověr a mýtů. Někteří lidé v minulosti například věřili, že "krvavý Měsíc" je spojen s proroctvím konce světa.

- Fáze úplného zatmění trvá obvykle v rozmezí od několika minut až po více jak 90 minut. Délka úplného zatmění je závislá na tom, jakou částí zemského stínu Měsíc prochází. Při úplném zatmění Měsíce 27. července 2018 projde Měsíc středem zemského stínu. Znamená to také, že Měsíc bude ještě tmavší, než při jiných zatměních. K tomuto "středovému zatmění" dochází zhruba pětkrát za sto let.

- Nadcházející úkaz bude prvním úplným zatměním Měsíce viditelným z ČR od roku 2015 a zároveň nejdelším v tomto století. Trvat bude hodinu a 43 minut. Úkaz bude z ČR pozorovatelný v pozdních večerních a nočních hodinách, úplné zatmění začne ve 21:30 SELČ a skončí ve 23:13 SELČ. Při zatmění nastane takzvaný mikroúplněk, kdy se Měsíc ocitne na své eliptické dráze od Země nejdále.

Hodně zpívejte a neperte prádlo. 5 největších pověr, které se pojí se zatměním Měsíce >>>

- Zatmění bude nejlépe pozorovatelné v takzvaných oblastech tmavých obloh, což jsou území s nízkou úrovní světelného znečištění a v ČR k nim patří například část Jizerských hor nebo Beskyd. Kromě Evropy bude úkaz viditelný také ze západní poloviny Afriky, z Jižní Ameriky, východní Asie, Austrálie a Oceánie.

- Další takové podobně dlouhé zatmění bude možné pozorovat v roce 2029, delší úplné zatmění Měsíce nastane až v červnu 2123 a potrvá hodinu a 46 minut.

- Na 27. července připadá i velká opozice Marsu, což je stav, kdy se Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci. Díky tomu bude pozorovatelný celou noc. Čtvrtá planeta sluneční soustavy se přiblíží k Zemi na 57,5 milionu kilometrů, bude tedy nejblíže k Zemi za posledních 15 let a dalekohledem na ní půjde pozorovat větší detaily. Podle České astronomické společnosti (ČAS) bude dobrá pozorovatelnost Marsu trvat až do konce první srpnové dekády.

ČTK


Klíčová slova: vesmír, věda, měsíc, zatměníDiskuse ke článku