nahoru

Sexistická revoluce v Libanonu. Policistky nosí „sexy“ uniformy, muži ne

Tereza Stonišová 8. července 2018 • 14:30
Sexistická revoluce v Libanonu. Policistky nosí „sexy“ uniformy, muži ne
foto: Twitter

Otázka, která nyní rezonuje jedním z libanonských měst, možná překvapí. Tamní starosta se rozhodl, že udělá malou dívčí revoluci a městské policii naordinoval nové uniformy. Bohužel pouze dívkám, které podle něj „přece mají být sexy“. Jestli je to tak v pořádku, se nyní řeší už i mimo Libanon.

„Nikdo se nechce dívat na něco, co je ošklivé. Krásné je přece lepší. Nebo se chcete dívat na něco ošklivého? Byly doby, kdy i džíny byly považovány za nevkusné. Ženy jsou u nás svobodné, ať už jsou, nebo nejsou sexy,“ řekl starosta města Brummana, jež leží ve středovýchodní části Libanonu, v rozhovoru pro televizi BBC.

Jistě, nikdo se nechce dívat na něco, co je ošklivé, ale je smyslem uniforem policistek to, aby se na ně někdo lačně díval? A proč se uniforma nepřizpůsobila i v mužském provedení? Tato otázka nyní rozděluje libanonskou společnost. Část oslavuje libanonského starostu jako liberálního reformátora, část naopak označuje za klasického představitele stereotypního vnímání žen.

Policistky v ulicích města nyní místo kalhot nosí krátké přilnavé šortky a bílé conversky. Kraťasy nahradily dlouhé kalhoty, podobné těm, jako nosí muži. Nutno podotknout, že z rozhovoru, který provedla BBC, vyplynulo, že část těchto dívek si prací u městské policie pouze přivydělávají při studiích na vysoké škole. Jde tedy o „sezónní“ záležitost a kritériem výběru uchazeček o tento post byl i všeobjímající požadavek „krásy“ studentek.

Důvodem, proč se městská policie měla takto „zkrášlit“, jsou turisté. Město chtělo inovativními uniformami policistek v ulicích zaujmout zahraniční návštěvníky města a udržet si jejich přízeň i pozornost. Tento důvod se nesetkal s kladnou odezvou. „Každý rok se snažíme něčím zaujmout světová média,“ řekl dále starosta.

„Nejkrásnější policie na světě!“ řekla britskému reportérovi jedna z turistek, která projížděla okolo policistky v šortkách. Na Twitteru se objevilo zhruba stejně kladných jako záporných reakcí. „Proč jen dívky mají nosit kraťasy? To je sexismus,“ píše jeden z uživatelů Twitteru. „Co je špatného na šortkách? Je to nádhera,“ kontruje další. A debata je nekonečná a nemá jasného vítěze.

Dívky, které oslovil reportér BBC, jsou s uniformou spokojené. „Řekli mi, že budu v práci nosit šortky. To mi vyhovuje, já nosím stejně šortky pořád,“ řekla jedna z dívek-policistek. „Všem nám je kolem dvaceti, všechny jsme zareagovaly na oficiální nabídku práce magistrátu, pro který teď pracujeme. Nedáváme na odiv nohy, prostě jen nosíme kraťasy,“ řekla jedna z dívek a pokrčila rameny.

Krčíme tedy rameny společně s dívkou a necháváme debatu otevřenou, stejně jako v Libanonu. Není sice vůbec jasné, proč by nemohli nosit kraťasy i muži – bylo by jim v horkém libanonském podnebí alespoň o něco komfortněji, a navíc by mohli být potěchou pro oko dívčí části turistů – ale chápeme, že pokud vzešel nápad z libanonského magistrátu, kde pracují hlavně muži a v jejich čele stojí starosta, který „se chce dívat na něco hezkého“, není se vlastně čemu divit.Klíčová slova: libanon, policie, policistka, uniformaDiskuse ke článku