nahoru

Co nevíte o královně Alžbětě: Neuvěřitelné výsady britské panovnice

Sabrina Harisová21. prosince 2017 • 10:30
Královna Alžběta s manželem princem Filipem.
Královna Alžběta s manželem princem Filipem.
• foto: 
ČTK

Královská rodina se opět stala středem zájmu světových médií po té, co princ Harry oznámil své zasnoubení s Meghan Markle. Zatímco novináři lační po exkluzívních informacích, královna Alžběta II. si užívá svých výsad, které jsou pro nás běžné smrtelníky leckdy i úsměvné.

Královna nemůže být souzena

Ze starých právních dokumentů a doktrín, které jsou stále v platnosti, nemůže hlava království ve svém jednání udělat chybu – tedy každé rozhodnutí je správné. Proto neexistuje možnost, jak královnu povolat před soud. Nutno podotknout, že co se týká Alžběty, zatím ani nebyl důvod.

Bez řidičáku a cestovního pasu

Alžběta II. je vášnivou řidičkou a během války dokonce auta i opravovala. K tomu, aby je řídila ale nepotřebuje řidičský průkaz. To bohužel nevěděl mladý policista, který královnu zastavil kousek od jejího skotského hradu Balmoral, kde jako každý rok trávila letní prázdniny. Královna si vyjela sama bez doprovodu a na hlavě prý měla šátek. Policista ji zastavil, protože jela velmi pomalu. Královna dokonce i vystoupila z vozu, a snažila se mladíkovi vysvětlit, že se kochala přírodou a nikoho neohrožovala. Policista ji požádal o řidičský průkaz, který mu odmítla vydat s odůvodněním, že žádný nemá. Horlivý muž se chtěl dopátrat, kde se stala chyba. Královna se rozhovorem bavila, a tak se naoko snažila být nápomocna. Policista se nabídl, že pro ni zařídí vytvoření žádosti o řidičský průkaz a také místo v rychlokurzu se závěrečným testem z pravidel provozu. Královna poděkovala a konečně prozradila své jméno. Policista zasalutoval a... omdlel.

Vévodkyně Meghan porodila chlapečka, královna má další pravnouče >>>

Na rozdíl od zbylých členů královské rodiny může Alžběta cestovat i bez cestovního pasu, ač je sama občanům vydává (práci za ni vykonávají ministři). K oficiálním návštěvám sice používá soukromé letadlo, pokud ale cestuje sama, nemá nikdo právo ji kontrolovat.

Vlastní bankomat

V útrobách Buckinghamského paláce se skrývá královský bankomat, který nemá denní limit. Pro potřeby královny ho instalovala a vede prominentní bankovní společnost Coutts. Královna s sebou ale většinou peníze nenosí. Výjimkou bývají neděle, kdy chodí do kostela a odevzdává příspěvek.

Královniny labutě

Labutě jsou velice elegantní ptáci a v Anglii prostě patří královně. Má na ně právo i ve Walesu, a to už od roku 1400. Každoročně také sleduje jejich velké sčítání, které probíhá třetí červencový týden. Osobně se ho ale za celou svou vládu účastnila pouze jednou v roce 2009.

Princ Harry má syna, Meghan porodila brzy ráno >>>

Dvorní básník

Kromě dvorního šaška měli králové k dispozici i služby vlastního skladatele, dramatika a učitele tance. Britská královna má svého dvorního básníka. Tato tradice trvá již 350 let. Od roku 2009 je na této pozici Carol Duffy, laureátka mnoha vyznamenání, která každý rok dostává plat necelých 6 tisíc liber a sud toho nejlepšího sherry, což je také jedna z tradic.

Vedle mnoha výsad královna vlastní i rozsáhlý majetek, ze kterého pravidelně odvádí daně, i když by podle práva nemusela. Alžběta II. Británii vládne už dlouhých 65 let. Končit se nechystá a sama říká, že kromě tuhého kořínku jí k vitalitě napomáhá pití kvalitního anglického čaje a malá sklenička šampaňského před spaním.

Diskuse ke článku